| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Daca am o camera de cam 12m²cam câți bureți de 50 x 50 x 5(patrat jumate de metru și grosimea de 5cm)mi-ar trebui sa acopăr toată camera 50-100?
Pentru un studio de muzică?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Spre 200 de buc cu tot cu tavan, dar pentru un calcul exact trebuie toate dimensiunile camerei si zonele excluse (geam, usa, calorifer samd).

| nyoentox2002 explică (pentru regis):

200 bucăți de 25 x 25 dar de 50 x 50 cred că 100

| regis a răspuns (pentru nyoentox2002):

Aproape 200 buc 50x50 sau 800 de 25x25. Ai nevoie de 4 buc de 25x25 ca sa acopere suprafata unei placi de 50x50.winking

regis
| regis a răspuns:

Ca sa iti si explic calculul, 12 mp inseamna cam 3.5x3.5, adica 14 metri liniari de perete. Standardul de inaltime pentru o locuință este 2.5, deci vei avea 14x2.5 =35 mp de perete. Mai ai 12 mp de tavan, de in total 47 mp de acoperit, pentru fiecare metru patrat fiind necesare 4 placi. Deci 4x47= 188 plăci.
Asa cum am zis, trebuie tinut insa cont de geamuri si usi pe de o parte, precum si de pierderi, pe de alta parte.

| relian a răspuns:

Trebuie aproximativ 100 bucati de 05x05 m, asta daca inaltimea camerei este undeva la 2.5 m si daca acoperi si usa si ferestre.

Daca nu acoperi usa si nici fereastra, atunci e nenvoie de mai putin, dar depinde si inaltimea camerei, care nu o poti deduce doar din suprafata.
Bineinteles ca uni bureti o sa fie taiati, banui camera aia nu are lungimea sau latimea numar intreg, sa spui ca or sa mearga bucatile alea exact.
Gata ai trecut de la masina la muzica, e bun, in fiecare zi faci cate ceva, om gospodar laughing bv tie, e naspa ca le faci doar virtual pe toate laughing dar e bun si asa, macar ai intentie, stii cum se spune, intentia conteaza

| nyoentox2002 explică (pentru relian):

Fac muzică de 3 ani laughing

| relian a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pentru cine, pentru Guta sau care laughing

| nyoentox2002 explică (pentru relian):

Adică pentru cine, nu am zis că fac muzică pentru cineva, e doar pasiunea mea
https://youtu.be/F6YXvNJOf0Q?si=y61GO-aCkhXeHnJE