| AlliceCarter a întrebat:

Salutare lume ))) Am nevoie urgenta de un sfat. Ce culoare ar putea fi folosita pentru a vopsi pe dinafara o casa pe pamant? Am nevoie de game de culori deschise. Mentionez - casa are un etaj si are cam 9 pe 12 metri. Multumesc anticipat )))

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca casa este din pamant atunci numai cu huma merge, poti sa bagi diferiti coloranti tip acuarela, roz, galben-crem, bej, brun deschis, sau alte variante ce mai gasesti. Dar huma nu este foarte durabila.
Mai este varianta in care faci renovari masive, daca izolezi casa pe exterior cu polistiren sau alt material, peste materialul izolant vine plasa aceea peste care se poate gletui si peste glet se poate da cu vopsea lavabila. Culori cam aceleasi, dar este bine sa iei vopseaua cu colorantul in ea, ca sa iasa uniform. Vezi gamele de culori acolo. Si la acuarella poti sa vezi palete de culori care iti spun ce amestec sa faci ca sa obtii nuanta dorita.

| Alexis7591 a răspuns (pentru Zenithf):

Niciodata nu se va folosi huma la exterior.Este o foarte mare greseala.

| Zenithf a răspuns (pentru Alexis7591):

Da, am gresit eu, ca stiam, de fapt credeam ca varul nu prinde pe pamant, dar de fapt prinde. Deci se poate varui sau zugravi cu lavabila, dupa ce a fost data o amorsa buna.

| Alexis7591 a răspuns (pentru Zenithf):

Cea mai buna solutie,dar si ca aspect, izolatie cu polistiren, finisat cu tinci, dupa aceea lavabila(pentru. exterior), culoarea dorita.

| Zenithf a răspuns (pentru Alexis7591):

Am zis si de asta, daca vezi era in a doua parte a raspunsului meu.

| Alexis7591 a răspuns (pentru Zenithf):

Da am citit, dar nu se da cu glet la exterior.

| MisterKat a răspuns:

Salut! Ai putea folosi o culoare de genul: galben pal, portocaliu deschis, roz deschis.

Uite si un site cu ceva idei: http://www.incasa.ro/......593_1.html

O seara buna!

| DenisIonut01 a răspuns:

Mie imi place moc deschis? laughing sau albastru alb

| Fantomita a răspuns:

Un alb ar merge