| laurici_3736 a întrebat:

Salutare oameni.Puteti sa-mi spuneti va rog care este principiul de functionare al unui hidrofor?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Un hidrofor este compus din trei parti principale: o pompa de apa, o butelie in care se acumuleaza apa sub presiune si un presostat care comanda pornirea si oprirea pompei. Principiul e simplu: cand presiunea din butelie scade sub minimul setat, presostatul comanda pornirea pompei, care incepe sa pompeze apa in butelie. Aerul din butelie este astfel comprimat si presiunea incepe sa creasca. Cand presiunea ajunge la nivelul maxim prestabilit, presostatul comanda oprirea pompei, astfel ca tot timpul presiunea din butelie se va incadra in intervalul setat de utilizator. Cand se deschidem un robinet, aerul comprimat din butelie (impreuna cu membrana elastica, daca este cazul) impinge apa afara din butelie, presiunea incepand sa scada, pana se ajunge la nivelul minim, cand presostatul comanda pornirea pompei si se reia ciclul descris mai sus.

1 răspuns:
| ed23tm a răspuns:

Ca o pompa functioneaza
nu are mecanismul asa de complicat