| Juliétte_4642 a întrebat:

Care e principiul de functionare al unei centrale nucleare?

4 răspunsuri:
| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Http://www.referatele.com/......tele-c.php
ai aici tot ce iti trebuie. Sper ca te-am ajutat!*bye*

| Libelle a răspuns:

Reactiile nucleare din reactor genereaza energie sub forma de caldura, care este preluata de agentul de racire.In schimbat-orul de caldura se produc vapori de apa prin transfer de caldura de la agentul de racire.Vaporii sub presiune circula printr-un circuit secundar si pun in miscare paletele unei turbine cu abur.Pe axul turbinei se afla montat rotorul unui alternator care se invarsteste odata cu paletele turbinei.Alternatorul produce astfel energie elctrica.
Pt a asigura circulatiia vaporilor in circuitul secundar acetia trebuie sa fie raciti la ieisrea din turbina, astfel ca centrala are si un circuit de racire prin care trece apa preluata in general dintr-o apa curgatoare

E in cartea de fizica de a 8-a.

| mikkhhell a răspuns:

Care, ca sunt doua modele? Prin fuziune nucleara, adica contopirea a doua nuclee de hidrogen rezultand heliu si o mare cantitate de energie sau prin fisiune nucleara, adica spargerea nucleului de uraniu inbogatit rezultand terte elemente radioctive si o mare cantitate de energie si uita asa ti-am raspuns la amandoua.

| KatyB a răspuns:

Reactiile nucleare din reactor genereaza energie sub forma de caldura, care este preluata de agentul de racire.In schimbat-orul de caldura se produc vapori de apa prin transfer de caldura de la agentul de racire.Vaporii sub presiune circula printr-un circuit secundar si pun in miscare paletele unei turbine cu abur.Pe axul turbinei se afla montat rotorul unui alternator care se invarsteste odata cu paletele turbinei.Alternatorul produce astfel energie elctrica.