| Andrei_Robert_1994_lPpI a întrebat:

Am 2 capre și de fiecare data când le mulg și pun laptele la fiert până se umflă se îmbrânzește laptele. Știți ce problemă au putea avea caprele și cum aș putea să o rezolv?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptele muls trebuie IMEDIAT fiert sau pastrat in frigider (la maxim 5 grade, maxim 1 zi)!
In caldura de vara, laptele muls incepe sa se acreasca repede, iar daca il fierbi, atunci se branzeste.
In concluzie: fierbe laptele cel mult intr-o ora dupa mulgere, iar pana atunci tine-l la loc racoros, in umbra (sau frigider).

| Andrei_Robert_1994_lPpI explică (pentru Bula):

Pai imediat dupa ce l am muls la m pus la giert si tot se imbranzeste.

| Bula a răspuns (pentru Andrei_Robert_1994_lPpI):

Inseamna ca, capra nu a fost mulsa in mod regulat, iar laptele a inceput sa se acreasca in ea, inainte de mulgere.
Totodata, exista si posibilitatea ca laptele sa fie groasa, iar tu confuzi grasimea cu branza. happy

| mariusdaniel112 a răspuns (pentru Andrei_Robert_1994_lPpI):

Recipientul in care il fierbi, a fost oparit, spalat foarte bine?

| Andrei_Robert_1994_lPpI explică (pentru mariusdaniel112):

Da.De fiecare data cu detergent si clatit cu apa foarte fierbinte.