| Jigokunokishi a întrebat:

A venit primavara si am auzit ca e bine ca toamna si primavara sa iei niste suplimente alimentare cu vitamine, minerale... ca organismul trebuie sa se adapteze la schimbari si alte alea. Ce suplimente imi recomandati, care sunt mai bune? Vreau ceva care sa contina majoritatea vitaminelor si mineralelor necesare organismului. Multumesc anticipat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca iei suplimente si nu ai nevoie, le vei elimina urinar si deci dai banii degeaba.
Este bine ca intotdeauna sa ai o alimentatie echilibrata ca sa iei nutrientele din mancare, nu de sinteza.
Deci formeaza-ti un stil de viata sanatos, facand miscare, bea apa cat e nevoie, mananca fructe, legume de sezon, mancare gatita in casa, evita fastfood-ul, alimentele instant, supele la plic, sucurile din comert, gandeste optimist si cauta motive de veselie din orice. Iaurturile naturale sunt foarte bune pentru a echilibra flora intentinala, bacteriile benefice din colon ajuta si ele la sintetizarea unor vitamine.
Daca totusi vrei sa iei ceva de sinteza, desi nu recomand fara a avea indicatie medicala, ia Supradyn, Vitamax. Supradyn am mai recomandat unei persoane cu carente alimentare si se simtise bine de la el.

| RAY a răspuns:

Multe fructe, legume, sport, carne, grasimi sanatoase

| minrest a răspuns:

Incepe sa folosesti salate din salata verde, spanac, ceapa verde, mananca in continuare mere, si pe masura ce apar legumele si fructele, le introduci in alimentatie.

| Victoria18 a răspuns:

Daca tii mortis sa iei asa ceva... nu iti vor face bine, din contra, sunt nocive pentru organism. Ia-le mai bine din fructe si legume.

| AndreiWeisz a răspuns:

Intreaba la farmacie, e cel mai sigur.

Răspuns utilizator avertizat
| GabrielGL a răspuns:

Pentru a recupera vitaminele pierdute nu iti recomand Pastile, incearca cu fructe seci, un mix din fructe o salata de fructe cauta la plafar si gasesti o multime de lucruri, oricum organismul se adapteaza automat, e de ajuns sa mancam sanatos sa facem miscare, succes.