| fluid a întrebat:

Salutare tuturor!
Tocmai am primit un bonsai si nu stiu ce specie e.Ma puteti informa va rog, cei care stiti, ce specie este :
http://prntscr.com/2pdi7d

P.S. Orice sfaturi de ingrijire sunt binevenite :)
MULTUMESC ANTICIPAT!

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Pare un ficus; din forografie pare ca nu merge prea bine, ii cad frunzele-posibil din cauza frigului.Bine ar fi daca ar fi amplasat intr-un loc fara curenti de aer, cu temparatura in jur de 20 de grade, udat cu moderatie.

| narcis137 a răspuns:

"Exista doua tipuri de bonsai: tropicali si de climat temperat. Din tipul bonsailor tropicali fac parte: Ficus, Serissa sau Bougainvillea. Acestia nu sunt capabili sa se adapteze la temperaturi scazute, drept urmare este obligatorie protejarea lor impotriva frigului. In schimb, bonsaii de climat temperat (Artar, Ienupar etc.)sunt rezistenti la temperaturi mai scazute, insa din cauza radacinilor ce se afla la suprafata pamantului necesita o protectie pe perioada lunilor geroase.

Citeste mai mult pe: http://gradina.acasa.ro/......-8272.html