| andreeapink01 a întrebat:

Am o mimoza si azi am primit si o chamaecyparis. Problema este ca nu prea ma descurc la planta care am primit-o azi, nu stiu in ce ghiveci sa o pun si de cate ori sa o ud. As vrea sa imi iau si un bonsai si un bambus. Va rog, cine are flori si ma poate ajuta cu detalii de ingrijire ( de cate ori sa le ud, ce flori rezista mai bine la caldura) si daca imi puteti recomanda alte flori de apartament ( in afara de cactusi). Mersi

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Chamaecyparis,dupa imaginile dupa google este un arbust pe care l-am vazut in gradini si parcuri, nu e o planta de apartament neaparat.Uda-l odata la 2 zile, ghiveciul il alegi in functie de marimea plantei, cred ca deocamdata e bine sa stea in ghiveciul in care l-ai primit, la primavara il poti muta in altul mai mare daca e cazul. Iti recomand sa iei plante care nu sunt foarte pretentioase si care se dezvolta bine si-n apartament: muscate, begonii, tradafir japonez, ficus. Au nevoie de lumina, udare moderata si din cand in cand de fertilizator.