| daniela_1443 a întrebat:

Sotul meu mia cumparat o begonia de la florarie, era inflorita, mi-a fost recomandat sa o mut in alt ghiveci in luna februarie, am mutato ca o am de la inceputul anului dar dupa ce i sau trecut florile na mai inflorit deloc. ce trebuie sa-i fac sau de cate ori infloreste pe an?

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Begoniei ii place soarele deci pentru a inflori este bine sa fie pusa la un geam unde o mare parte din zi, este expusa la soare.
Inca o informatie, begonia nu trebuie udata prea mult intrucat se poate imbolnavi (mucegai pe frunze sau alt tip de boala cum este ruginirea frunzelor). Daca ii merge bine ar trebui sa infloreasca o buna parte din an, depinde insa si ce fel de pamant ai folosit atunci cand ai replantat floarea. Este indicat un pamant usor, prin care apa sa poata trece si sa nu stationeze, pentru aceea se pune in compost atat cernoziom, turba, putin nisip si pamant din padure unde sunt si frunze sau cetina de brad. Mult succes si multa sanatate pentru tine.

daniela
| daniela a răspuns:

Begonia este o planta pretentioasa, ii place soarele si caldura... sper sa reusesti sa o pastrezi cat mai mult timp si mai mi e un sfat... vara pe balcon la soare

| elisa_2627 a răspuns:

Begonia trebuie sa stea la lumina dar sa nu stea in fierbinteala soarelui. Dupa ce trec florile eu ciupesc varful si infloreste tot timpul.Am 6 begonii de 4 ani si le merge foarte bine infloresc tot timpul.