| IIII a întrebat:

Acum cateva saptamani mi-am cumparat un cactus.De dimineata a inflorit, iar seara pe la 8 florile s-au inchis si s-au uscat... sad asa face de fiecare data cand infloreste. Oare gresesc eu cu ceva? Sau florile lor tin numai o zi? P.S. Este un cactus mammillaria.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Florile de la cactusi tin 12h. dupa se inchid, deci nu gresesti cu nimicwinking am intrebat un gradinar si si el mi-a spus acelasi lucruwinking sper ca te-am ajutat

1 răspuns:
| Balan_Sorin_1975 a răspuns:

Din pacate la majoritatea speciilor de cactus florile tin foarte putin, aceasta caracteristica fiind o adaptare la conditiile de clima din care provin (inchipuie-ti florile alea minunate sub un soare dogoritor de 40-50 de grade).