| Miranda27 a întrebat:

De vreo doua-trei luni, am primit o orhidee in ghiveci. S-a comportat destul de bine prima luna, a mai inflorit, dat dupa s-a uscat. Frunzele inca sunt verzi, nici tulpina nu e uscata dar nu mai face boboci,. Ar mai putea reinflori la anul, sau pot sa ii pun ceva solutie de flori? Daca da, cum se numeste (solutia)?
P.S: Nu cred ca am ingrijit-o necorespunzator, pentru ca mai am o orhidee alba de vreo doi ani, care infloreste mereu si e sanatoasa. happy

Răspuns Câştigător
| Din_Ana_1993 a răspuns:

Am si eu vreo 3 orhidee de cativa ani.si mie mi s-a intamplat la fel dar am cumparat din comert ingrasamant concentrat pentru orhidee si in cateva luni si-a refacut forma initiala.happy

| Miranda27 explică (pentru Din_Ana_1993):

De unde ati cumpart ingrasamantul, dintr-un magazisau de pe internet?

5 răspunsuri:
| Imstrong a răspuns:

Din pacate nu cred ca poti face nimic, dar incearca totusi sa-i schimbi pamantul si pune-o la lumina evita sa o pui in locuri foarte calde sau foarte reci, in temperatura medie.Si pune-o la fereastra, a mele sunt la fereastra si le merge bine. Uda floarea de doua ori pe saptamana.Ex: Lunea si vinerea.
Ai grija de ea si nu o pune in locuri intunecate. Pune-i si ingrasamant.
Sper ca te-am putut ajuta, funda?

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Pai asta e ceva normal, orhideea are si ea perioada sa de inflorire. Nu-ti face griji, peste 2 luni, infloreste iar. Bafta!

| Din_Ana_1993 a răspuns:

L-am luat dintr-un magazin. Cred ca din Practiker sau Obi

| Miranda27 explică (pentru Din_Ana_1993):

Multumesc, o sa incerc si sper sa isi revina happy