| anonim_4396 a întrebat:

Stau la curte in Bucuresti. Abia m-am mutat si vreau sa imi plantez niste flori frumoase in gradina. Care sunt cel mai usor de ingrijit? (n-am experienta!)

11 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Bujori...nu necesita mare lucru ca ingrijire
imi plac arbustii de gradina...big grin cu floricelele lor colorate
si garofitele

| mami a răspuns:

Petuniile, salvia, ghetzisoare astea sa nu le uzi de sus, doar la radacina
iti sugerez sa cumperi 1 sac 2 de pamant pentru flori si sa il amesteci cu cel din gradina

| casperboyy a răspuns:

Cauta plante perene. Asa nu trebuie sa te chinui cu replantarea lor in fiecare an.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Trandafirii de toate culorile, as pune toata curtea, numai trandafiri. Mie personal imi mai place si Mana Maicii Domnului, care miroase superb si nu necesita prea mare ingrijire in afara de a o tunde primavara si toamna. Apoi un mi-as pune un tei, care miroase excelent si ai si pentru iarna sa-ti faci ceiut.Succes! Intra pe google si bagi flori, care se planteaza usor.Ai acolo tot ce vrei si ce nu vrei, bani sa ai sa cumperi.

mira
| mira a răspuns:

Intr-adevar petuniile sunt cele mai potrivite acum. Poate mai gasesti rasaduri de tufanele(crizanteme marunte)ca sa ai flori pana toamna tarziu.Succes.Mira

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buruienile

| zuzu_1842 a răspuns:

Buna...pai sincer am stat si eu la curte... m-am mutat si acum imi pare rau... dara sa au vrut parintii... uite am intrebat-o pe mamaie despre flori care nu sunt asa pretentioase si sunt mai usor de intretinut sunt trandafirii...sti de ce? pentru ca nu trebuie decat sa ii uzi...de 2 ori pe zi... dimineata si seara...nu in timpul zilei...in rest cresc singuri...este minunat sa ingrijesti flori...imi e dor de gradina mea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer cam toate florile sunt la fel...nu cred ca va fi o problema sa iti pui cate o floare din fiecare

daniela
| daniela a răspuns:

Dupa ce se prin trandafirii si tufanelele. Chiar si Hortensia nu trebuie mult ingrijita.

| mioara a răspuns:

Intra pe www.gradinamea.ro si gasesti tot ce vrei.