cristacheceliute
| cristacheceliute a întrebat:

As vrea sa plantez gazon in gradina. Sugestii, idei, preturi? (Bucuresti ). Multumesc!

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Singura sugestie este sa te grabesti daca vrei sa il mai vezi verde anul asta. De obicei se seamana primavara sau toamna. Pretul difera semnificativ daca vrei intr-adevar sa il plantezi, adica sa folosesti rulouri de gazon "de-a gata", decat daca vrei sa il insamantezi.
De asemenea pretul difera daca faci singur toate operatiunile, caz in care te costa numai samanta (cca. 30g/mp). Pretul pe kilogramul de samanta incepe de pe la 10 RON, dar difera in functie de cantitate, de tipul gazonului si de marca producatorului.
Despre pregatirea terenului gasesti un tutorial pe www.bricostore.ro, daca ai intrebari punctuale te ajut cu placere.

regis
| regis a răspuns:

Daca vrei un gazon de calitate, nu imprastia samanta "fara mila", pentru ca il strici. In functie de destinatia gazonului (pentru joaca sau sport, doar ornamental) si in functie de pozitia lui (la umbra sau la soare) exista anumite tipuri de samanta. De fapt este vorba de o combinatie de mai multe soiuri de iarba, intr-o anumita proportie. Daca imprastii foarte multa samanta, se va produce intr-adevar o selectie naturala, care insa nu este de dorit, pentru ca nu se vor dezvolta intr-adevar doua seminte in acelasi loc, ci soiurile mai puternice vor inhiba dezvoltarea celor mai slabe. Selectia naturala va schimba astfel proportiile dintre soiuri si chiar daca vei avea initial un gazon foarte frumos, el nu va avea combinatia ideala pentru scopul si locul in care a fost semanat si in scurt timp acest lucru se va face simtit.
Asadar sugestia mea este sa insamantezi exact cantitatea recomandata de producator, cantitatea pe care ti-am recomandat-o eu fiind una absolut orientativa, pentru a-ti face o idee cu privire la costuri. Pe ambalajul semintelor vei gasi insa recomandarea concreta a producatorului, pe care este indicat sa o respecti intocmai. 1 kg iti va ajunge nu pentru 3mp, ci pentru 30, iar seminte ieftine gasesti in orice hypermarket. Eu am folosit seminte Starsem, la fel si prietenii mei, prin urmare nu pot sa fac o comparatie cu alti producatori, pot sa iti spun doar ca nu au fost probleme de calitate.
Alte sugestii - daca suprafata e foarte mare, inchiriaza o motosapa (vezi Bricostore). Dupa insamantare, daca nu ai tavalug, iti poti confectiona niste sandale din doua scanduri si niste sarma, cu care sa te plimbi pe toata suprafata. In primele doua saptamani trebuie udat cel putin o data pe zi, astfel incat pamantul sa fie tot timpul umed. La prima tunsoare asigura-te ca masina este reglata la inaltimea maxima, iar lama este foarte bine ascutita, astfel incat sa taie firele de iarba, nu sa le rupa. Pana ajunge la maturitate deplina, trebuie evitat pe cat posibil calcatul pe iarba.

| Roby67 a răspuns:

Ce pot sa spun este ca poti in orice anotimp sa pui samanta de iarba ca va iesi (in afara de iarna si tu sti de ce). Daca ai de gand sa pui vara cand arde soarele bine te sfatuiesc sa sapi gradina la o adancime de cel putin 10 cm strangi buruienile care se aduna, dupa care nivelezi suprafata cu grebla. Dupa care incepi cu insamantarea, daca nu ai alte ajutoare tehnice, o faci cu mana in asa fel sa fie pe toata suprafata o seminta una langa alta, dar nu una peste alta (pe cat se poate). Dupa care semintele trebuiesc presate in pamant, spre exemplu cu o scandura mai lata care o pui pe pamant, si te pui pe ea, asta asa de des pana ai batatorit toata portiunea. Ce este foarte important in acest anotimp (daca vrei sa ai verde cat se poate de repede) este apa. In fiecare zi are nevoie de circa 3 litri pe metru patrat (depinde foarte mult de sol). Daca mai raman bani dupa aceasta operatie poti sa inprasti ceva ingrasamant special pentru gazon. Daca urmezi pasi astia vei avea in circa 6 saptamani un gazon frumos si dupa 2 ani o sa ma injuri ca ai asa de multa treaba sa il intreti. De preturi habar nu am pentru ca..., sti tu de ce. Bafta

cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Va multumesc tuturor!
@Marionel, omul a spus sa nu ma zgarcesc, ca sa creasca des din prima. Cat despre iarba aialalta nu mai e genul meu de distractie de un anhee hee E ok, dupa ce arunc semintele presar si o roaba de pamant peste, un strat subtire. Vreun pont de unde sa cumpar mai ieftin?
@adolf - multumesc pentru rabdare si bunavointa. Evident ca o sa folosesc fara sa ma zgarcesc, dar 1kg inseamna destul de mult pentru ca e vb de material usor si pentru ~3mp cred ca e foarte ok.
Am vb cu o doamna de la spatii verzi si imi spune ca pentru ""semi-umbra" un gazon de calitate ma costa 25 RON kg si imi trebuie vreo 6 kg/~30mp - ceea ce nu e asa departe de ce mi-ati scris voi. Totusi pretul nu e unul asa mic avand in vedere ca e mai pe sub-mana, iar garantia calitatii e verbala - desi recunosc ca ce am vazut pus de ei e de calitate, insa nu e aceeasi marfa din moment ce ei au venit cu covorase. Iar pentru alea chiar nu-mi permit 8E/mp. Si mai am de sapat...nu-i treaba usoara sa lucrezi pamantul baieti, chiar daca pare... dupa ce am dat de cateva ori cu tarnacopul incepusem s-a cam rasuflu greu si nici 5 mp nu scarmanasem in pamantlaughing

cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Duminica am observat ca au rasarit brusc firisoare de 5cm, desi plantasem doar de martihappy Un pic cam razlet, probabil asa e la inceput daca nu arunci din prima foarte mult, dar nu m-am zgarcit, se ingalbenise bine pamantul dupa ce am aruncat si am pus mai mult decat dublu decat scria pe cutie. Din pacate pe unde au umblat cateii mai mult nu prea au iesit, insa mai e loc de o insamantare acum ca am prins curaj si tot au ramas cateva portiuni unde mai vreauhappy Sa vedem cum il tund acum, ca n-am bani pentru masina de tuns iarbabig grin Am cumparat de la brico doua sortimente din cele mai ieftine - la cherrysgarden am plecat direct fara sa notez nr de telefon si nu era un magazin sau firma, ci un apartament unde au oamenii firma si locuinta - iar ei erau plecati la o lucrare de gradinarit, din ce am inteles de la o vecina. Multumesc tuturor pentru sfaturi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domeniul asta ma depaseste, dar stiu ca la Brico si in florarii, gasesti seminte pentru tot ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este tirziu, daca plantezi in citeva zile te bucuri de el fara probleme inca de anul acesta.
Cum se procedeaza?
Se curata terenul si se face o sapatura adinca. Se sparg apoi bolovnii si cu o grebla se niveleaza terenul, eventual dind si panta pe care o vrei sau necesara pentru a nu balti apa.
Dupa greblare se presara saminta de iarba ( eu zic, fara mila ). Nu cred ca merita sa iei o scula de semanat asa ca poti semana cu mina, in cruce! Adica arunci cu mina stinga -dreapta apoi te intorci 90 gr si iar incepi sa arunci. Acesta este metoda.
Dupa ce ai semanat, foarte usor, cu o grebla, incerci sa incorporezi saminta in pamint. Este suficient 1- max 2 cm. Dupa asta, batatoresti terenul! Da, ai citit bine! Il batatoresti cu un tavalug, mai, ce gasesti acolo. Il bati fara mila pina devine "coala "...
Acum poti sa incepi udarea lui, dar va trebui tinut ud pina cind rasare. In max 2 saptamini rasare.
Daca vrei mai multe sfaturi si imagini, misiuneacasa.ro ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind am recomand fara mila stiu pentru ce!
Insamintarea manuala nu reuseste egal, incorporarea cu grebla este posibil sa se faca si la adincimi mai mari, deci exista mare risc ( si sigur ) se intimpla ca o parte din seminte sa nu germineze.
Nu se va sufoca nimic. Legile naturii functioneaza si aici si nu vor germina doua seminte in acelasi loc.
Mai mult de atit, in majoritatea cazurilor este nevoie de o replantare a golurilor ramase de la prima plantare, goluri care se vor vedea cind rasare gazonul.
Problema este cam asa, deja dupa citeva luni de la plantare sau anul urmator, este nevoie sa se faca aerarea gazonului PENTRU INDESIRE! Deci ce vorbim? ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Marionel, tu te pui cu dictatorul? Vrei sa ti-o iei? Insa ai dreptate, mai avem nevoie si de iarba!
Pune, cristache, sa fie, fara mila si... iute!hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrurile stau asa : Am pus gazon la mine, au pus si altii pe sfaturile mele, si a functionat.
Fara mila nu inseamna ca rastorni cutia cu saminta intr-un loc. Cineva care planteaza gazon sau vrea sa faca asta, isi da si singur seama cita saminta trebuie sa fie " aruncata ". Chiar daca tehnicienii spun sau calculeaza o anumita cantitate pe mp, in practica amatorilor si pe suprafetele limitate ale noastre, nu se pune problema de risipa.
Daca nu-ti place termenul " fara mila " altul nu am.
Vad ca totusi eviti sa spui de faptul ca ai uitat la sfaturi sa spui ce era cel mai important, batatoritul terenului, si te faci ca n-ai citit despre aerare... Daca doriti, puneti un link unde sa va trimit poze...( adolf )