Întrebare recomandată | flavius01 a întrebat:

Stie cineva daca se pot inalta usile intr-un apartament? M-am mutat de curand intr-un apartament nou si problema mea este inaltimea usilor. Nu depasesc 1, 90 m si ma gandeam ca poate este vreo firma sau ceva de genul pentru a le inalta. Eu sunt foarte inalt (2, 24) si e chiar foarte incomod, as avea nevoie. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Problema nu este sa comanzi usi mai inalte, ci faptul ca trebuie spart peretele, deasupra usilor vechi, pentru a incapea tocurile noi. Iar asta depinde si de inaltimea camerelor.
In general, apartamentele de bloc au cam 3 m inaltime (caz fericit; al meu are 2, 60). Deci, "usa" ta, inainte de a monta tocul, ar trebui sa aiba cel putin 2, 40m inaltime.
E greu. Si, daca mai ai si vreo usa sub grinda de rezistenta... jale; nu poti sa spargi grinda aia.

| mgtow a răspuns:

Vin spargatorii de usi imediat numa banii sa le dai, orice firma care instaleaza usi la comanda iti rezolva beleaua. Recomand sa iti faci usi glisante sant mult mai comode si practice

| CLCQ a răspuns:

Se pot face usi la comanda din cate stiu eu.