| LOVETOKNOWTHINGS45 a întrebat:

Buna TPU, sper sa aveti rabdare sa citi! Sunt baiat si oficial sunt complexat de inaltimea mea ( 1.81-83m). Majoritatea vor arunca o privire ciudata fiindca nu ar suna ca fiind cea mai scunda inaltime pentru un barbat dar din pacate probabil unde traiesc eu, e chiar sub medie. Evident stau in Romania doar ca nu voi spune orasul si toate astea si ca sa revin la problema, mereu intalnesc baieti care au 1.9m+ si uneori am fost "towered" de persoane de 1.95m (si da, e din ce in ce mai comun sa dau de persoane de genul). Si pe langa asta, unele fete cand am stat pe langa ele erau cu 5cm peste mine si nu aveau nici tocuri. Din pacate inaltimea nici nu imi permite sa joc basket lejer, am incercat sa dau dunk dar nici macar cosul nu pot sa-l ating si nici nu sunt cel mai neatletic. Probabil mi-ar lua un an de antrenament doar sa ajung la cos. Consider ca pentru un barbat sa se tina cat de cat la ora actuala trebuie sa aiba minim 1.88m altfel e cam scund. Ironic majoritatea imi spun ce inalt sunt si ce am crescut, dar mereu ma simt stanjenit sa primesc complimente de genul fiindca clar nu sunt inalt, cel mult mediu. Doar cateva persoane m-au facut scund (nu stiu daca din gluma sau pe bune). Din cauza asta am si o stima de sine redusa si nu ma vad mai presus decat un barbat de 1.7m (o idee mai inalt decat el doar ca acelasi complex il simt). Ma gandeam sa imi iau papuci cu care sa ma inalt chiar daca e artificiala metoda si pot fi prins usor. Stiti vreun brand de papuci care ma pot inalta cu minim 5cm? Nu vreau nici 7cm+ ca sa nu para prea evident si cringe. Oricum branturi nu vreau sa port fiindca poate fi jenant daca voi fi pus intr-o situatie in care trebuie sa ma descalt. Oricum ar fi, daca stiti niste papuci faini care inalta cu 5cm imi puteti da link pentru ei. Va multumesc anticipat!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ma mir ca, in zona ta sunt atat de multi cu inaltime 1.90+, inca n-am auzit de vreo asemenea zona din tara.
Eu am "doar" 1, 70m si nu m-am simtit niciodata "scund". happy
Am jucat si baschet (ca amator) si nu am avut niciodata problema sa ating cosul (nimeream in el si de la sol).
Fetelor, de obicei, le plac baietii inalti, care sa le ia sub brat (1.50-1.60m) si sunt destule din care sa alegi.
Cocluzia: n-ai de ce sa fii complexat!

Atentie la inaltimea usilor: 1, 80 e "standardul" si iti pot da multe "batai de cap" daca esti mai inalt!winking

| Frank51 a răspuns:

La 1.83 ești normal. Consider că o medie de înălțime este undeva la 1.80 la bărbați, deci ești peste medie în opinia mea.

Faptul că ai stimă de sine scăzută de datorează altui fapt, pe care poate îl știi dar nu îl spui, sau nu îl știi încă.

Nu toți bărbații au sânge în instalație, și nici nu trebuie. Oricum ai fi ăsta ești și trebuie să te accepți și să te bucuri de viață.

| VoidEternal a răspuns:

"Din cauza asta am si o stima de sine redusa si nu ma vad mai presus decat un barbat de 1.7m"

Pai nici nu ești mai presus. Așa cum nici aia de 2m nu sunt mai presus. Sunt doar mai "sus".

Confunzi valoarea unui om cu înălțimea. Nu au absolut nicio legătura. Oricine are o fărâmă de logică o sa știe că înălțimea pe care o ai, oricare ar fi ea, nu se datorează vreunui efort personal.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu mai fii ridicol. Ai stimă de sine scăzută pentru că n-ai făcut nimic în viață să te simți mândru de tine. Nu înălțimea e problema, ci e doar scuza frustrării tale cu tine însuți. Dacă prin magie mâine te-ai trezi și ai avea 1, 95 în scurt timp ai găsi altceva să te frustreze la tine.

În primul rând fă ceea ce depinde de tine: du-te la sală, pune-te în formă, învață dacă încă ești elev sau student. Munceste la ce poti munci si o sa vezi ca o sa fii satisfacut cu cine esti.

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru CostinAlamariu):

Momentan inca sunt elev de liceu si da, n am nici cel mai interesant lifestyle cu zeci de prieteni, iesiri nu stiu pe unde si alte chestii. Sunt introvertit si cativa prieteni imi ajung sincer doar ca na nu toti putem avea un stil de viata interesant. Si privind inaltimea, daca m-as trezi cu 1.95 as fi bucuros sa pot fi vazut un barbat alpha inalt si as fi mers si sala sa mai pun pe mine si sa fac niste muschi. Cu siguranta as fi mers si la basket fiindca la 1.95 alta viata e in lumea NBA-ului! Cand eram in gimnaziu aveam un stil de crestere mai rapid si fiindca la un moment dat eram printre cei mai inalti din clasa aveam sperante sa ajung la macar 1.9m si eram bucuros. Asta pana cand m-am oprit din crescut si toti ceilalti m-au luat tare. Evident nu pot schimba faptul ca-s mic doar decat sa imi iau papuci cu talpa mare desi arata absurd la prima vedere.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru AlexHazulThau):

In ziua de azi conteaza mult mai ales la barbat. Mai ales ca e jenant sa fii mai scund decat unele fete sau sa nu poti face anumite sporturi din cauza ca esti sub medie si trebuie ogramada de antrenament pentru un progres. Dar oricum ar fi pentru imaginea unui barbat, inaltimea e vitala si din pacate dintr-un grup de prieteni uneori am fost cel mai scund. Suna imposibil dar poate si la mine in zona sunt multi inalti ceea ce amplifica frustrarea.

| RosaliaOriginala a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Nu poti controla inaltimea, da problemele mintale pe care le ai se trateaza cu ajutorul pshihologului

Răspuns utilizator avertizat
| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru RosaliaOriginala):

Nu stiu daca sufar de vreo boala mintala. Doar stima de sine scazuta legata de statura mea sau alte chestii. In rest nu sunt nebun de legat!

| daniel889 a răspuns:

Media e 174. MEDIA! Deci daca tu ai 185, altul trebuie sa aiba 165.

Dar ca restul sunt mai inteligenti deca tine nu te frustreaza? Pe tine inaltimea te intereseaza?

Am 33 de ani si sunt mai trecut prin viata deca tine aproape sigur. Femeilor nu le plac palugile! De asta iti recomand sa nu mai fii prost! Asta le place lor de fapt.

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru daniel889):

Evident ca la inteligenta nu-mi pun problema ca sunt sub medie, daca ar exista o inaltime pentru inteligenta as avea 1.95m! Problema mea e la inaltime fiindca ma afecteaza si clar ca unde s-au facut statisticile ori e vorba de o potlogarie sau o zona cu oameni mici de statura. Iti zic eu din experienta ca la statura mea de rare ori m-am simtit inalt, inalt doar pe langa fete scunde de statura 1.58

| Cris1994 a răspuns:

Eu cred ca te ai măsurat greșit. Dacă totusi ai 1.80 ești malac deja pe lângă mulți. Nu contează in ce zona ești media înălțimii bărbaților in România e 1.74, îți dau un sfat intra pe google și caută înălțimea bărbaților pe care tu ii consideri barbati perfecti și celebri o sa ramai uimit ca ești mai înalt și decât Silvester Stalone sau ai aproape înălțimea lu Ronaldo mai înalt decât Tom Hardy etc etc. Sandu Lungu e ditamai luptătorul și are 1, 83

| doctorandus a răspuns (pentru Cris1994):

Inaltimea minima pentru NBA este 1.60.