| tee a întrebat:

Stie cineva de ce gazonul nu creste uniform? Are zone foarte restranse unde creste verde, frumos si zone mult mai intinse unde aproape ca nu mai creste si s-a ingelbenit.
Daca este din cauza unui sol saracacios in ingrasaminte, ce ingrasamant recomandati?
Precizez ca gazonul a fost intretinut corespunzator, iar unde cainele isi face nevoile este o problema mult mai "arzatoare". Multumesc anticipat!
Se pare ca am pus intrebarea de doua ori fara sa-mi dau seama. Scuze!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toamna, o data cu sapatul se face fertilizarea de baza, asta inseamna ca utilizand un ingrasamant mineral greu solubil sau un ingrasamant organic semidescompus, vom reda solului substantele minerale pierdute pe timpul verii

4 răspunsuri:
| tee explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar dupa cum am spus urina catelului este o alta problema "arzatoare" care se trateaza in mod separat si nu cu schimbarea pamantului, asta ar insemna sa schimb tot pamantul din curte. O cantitate considerabila de apa poate ameliora efectul urinei.
Are lumina si soare din belsug nefiind umbrit de vreun pom sau de vreo cladire. Deteriorarea lui a inceput la sfarsitul verii cand este posibil ca substantele minerale sa se fi epuizat.
80% din gazon este ingalbenit, cel mai probabil din cauza solului saracacios in substante minerale si humus. Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

| Bacemi a răspuns:

Uite aici cateva sfaturi pertinente : http://www.gradini-iazuri.ro/gazon.html

| 31957319 a răspuns:

Sunt mai multi factori sau cauze:
Poate cand ploua nu ajunge apa si in locul acel.
Poate a fost acoperita portiunea aceea ( ai uitat ceva, o vanita, lighean )
Sau nu ajunge lumina din cauza amplasarii imobilului.
Nu este legat de sol, caci daca era, nu mai rasarea firul de iarba acolo, problema este ca se ingalbeneste. Insuficienta lumina, sau sau apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pipi de catel arde tot ce e planta, face sperante de regenerare.Peste gazon trebuie imprastiat la o anumita perioada fertilizant si pamant special cumparat, se poate taia cu lopata portiunea si inlocui cu alta, in locul unde a facut catelul pipi trebuie schimbat pamantul cu totul.