| lidu a întrebat:

Stie cineva de unde pot cumpara ferestre colorate? Vreau sa stiu daca sunt mai scumpe fata de termopanele albe si daca au calitati mai deosebite.Plz help!

Răspuns Câştigător
| roxpau a răspuns:

Ferestrele de la Gealan sunt super buna din cate stiu eu cele colorate de ex albastru, verde, rosu sunt doar pe exterior pe interior sunt albe

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, sunt mai scumpe si singurele calitati sunt de natura estetica. Ceea ce nu e deloc de neglijat, pana la urma daca tot dai un ban de ce sa nu arate si bine.
Dezavantajul major fata de cele albe este ca absorb mai multa caldura din razele soarelui, ceea ce cauzeaza si o dilatare mai mare. Dar asta nu conteaza foarte mult daca sunt bine facute, iar in plus ai garantie la ele si daca au trecut cu bine de o vara nu vei avea probleme din cauza asta.
Ai grija insa, sunt doua tipuri: colorate in masa si infoliate. Cele doar acoperite cu o folie se pot coji in timp, deci nu sunt recomandate.

| darrio2007 a răspuns:

Sunt mai scumpe.Calitatile sunt doar prin faptul ca atrag privirile.In rest nici o deosebire.

| roxpau a răspuns:

Cele colorate sunt mai scumpe cam cu 30 % decat cele albe, singura diferenta este designul, daca esti din bucuresti eu mi-am pus termopanele la magazinul din Prosper Mihai - Bravu a preturi super bune

| roxpau a răspuns:

Da exista si pe interior dar doar la cele ce imita lemnul ( mahon, stejar, nuc etc ) la Gealan cele colorate rosu, albastru verde sunt doar pe o parte colorate pe interior sau pe exterior acum nu stiu daca la alte profile se aplica aceias regula eu iti spun doar ce mi-a spus vanzatoare cand mi-am pus tamplaria la fel am vrut si eu sa pun verde dar nu avea pe ambele parti si am ales sa pun pana la urma alb era si mai iesfit decat cel colorat

| iuliana_5977 a răspuns:

Buna!
Eu mi-am pus anul asta termopane cu rame venghe (cred ca asa se scrie), da sunt mai scumpe. Cei care mi le-au pus mi-au facut oferta si pentru alb. Avantajul consta cred doar in faptul ca sunt mai aratoase si sufera la mizerie. In rest cred ca materialul este acelasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termopanele colorate sunt mai scumpe in medie cu 300 ron bucata fata de un geam alb. Le comanzi tot la acelasi magazin de termopane de unde le comanzi pe cele albe.Au aceleasi calitati ca si cele albe, nu difera decat culoarea(practic asta platesti in plus-culoarea!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la fel ca cele albe nu au nici o diferenta, atrag mai multa calcura vara se distorsoneaza daca nu ai armatura

| onmarket2011 a răspuns:

Firma cu peste 13 ani cu experienta in instalatari de termopane https://gealan-ferestre.ro gealan

| lidu explică:

Am descoperit articolul asta pe net http://www.casamea.ro/......uante-2876
si-a pus cineva ferestre din astea? sunt bune oare?

| lidu explică:

M-am interesat si exista ferestre colorate si pe interior sau chiar in nuanta de "decor lemn", depinde in ce stil iti decorezi casa