| GabrielDaniel01 a întrebat:

Stie cineva o sperietoare pentru pasari (pomi fructiferi) sa fie eficienta? Lasati link sau nume ceva daca aveti idee.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu imi foloseam soacra dar intre timp a murit.

| AlisXc a răspuns:

Cu plasa de pomi ați încercat? E mai eficienta din punctul meu de vedere. Daca nu căutați pe net măști cu baterii solare, am o cunoștință care a pus o astfel de masca pe un par și l-a înălțat deasupra gardini, nu avea probleme decât noapte, dar de atunci nu mai are. Nu știu însă dacă pe zi are vreun efect pentru că totuși cred că lumina in sine le sperie, nu neapărat masca.

| GabrielDaniel01 explică (pentru AlisXc):

Sunt foarte mari si greu de acoperit

| Cksihja a răspuns:

Iei niște haine vechi și le umpli cu paie apoi le urci în copaci, pentru grauri a fost eficient cu ciorile nu prea.

| cristi202 a răspuns:

Am vazut cindva un documentar cu privire la aceasta chestie, acolo spunea caco metoda eficienta ar fi un desen cu ochi de vulturi sau buha (pasari rapitoare) la scara mai mare, adica sa faci ochii pe o coala format A3, pentru a fi cit mai vizibili de departe. Cica asta ar indeparta pasarile si animalele vizate de pasarile rapitoare