| kIdDox3 a întrebat:

Stiti vreo reteta care sa fac pui ca si la KFC? Vreau sa fac si eu acasa dar nu stiu reteta! Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

Retetele KFC, la fel ca si retele MCdonald sau al orcarui alt restaurant/fastfood sunt secrete.Altfel :-| n-ar mai avea sens...toata lumea si-ar deschide propriul KFC laughing

| VanessaTPU a răspuns:

La kfc, folosesc pe aripioare si pe crispy, fulgi de porumblaughing. Cumpara de la raioanele de cereale. fulgi de porumb simplii...si acasa dai pulpele prin oua batut. apoi le bagi in fulgii de porumb maruntiti binebig grin:*.Iar ca sa fie picant.foloseste boia:*

| stefantiby a răspuns:

Pulpe si aripioare KFC
Ingrediente
12 aripioare (aprox 800 gr)
1 ou
250 ml lapte
1 cana faina
3 lingurite chili pudra
1/2 lingurita +1 varf lingurita usturoi granulat
1 lingurita vegeta
1 1/2 lingurita sare
Preparare
1. Aripioarele se taie in cele 3 bucati, iar varfurile se arunca. Se spala bine si se pun intr-o oala. Se acopera cu 2 cani de apa rece in care am dizolvat 1/2 lingurita usturoi granulat, 1 lingurita vegeta si 1 lingurita sare. Se lasa la frigider cca 2-4 ore.
2. Se pune oala pe foc si se fierb aripioarele pentru 10 minute din momentul in care apa incepe sa fiarba. Se scurg apoi de apa si dupa ce se racoresc un pic se absorb bine cu servetele de bucatarie.
3. Intr-un bol bateti oul, apoi adaugati laptele si omogenizati bine.
4. In alt bol/cutie cu capac amestecati faina cu chili, 1/2 lingurita sare si 1 varf lingurita usturoi granulat. Amestecati bine.
5. Treceti fiecare aripioara prin amestecul de faina, apoi prin cel de lapte si iar prin amestecul de faina.
* aripioarele le-am pus neinghesuite in cutia cu faina, am acoperit-o cu capacul si apoi am scuturat-o pana aripioarele s-au acoperit bine; smecherie de la Mara
6. Am incins bine de tot o sticla de ulei intr-o tigaie adanca. Am pus cate 6 aripioare o data in sita speciala pe care o are tigaia pentru prajit si le-am scufundat in baia de ulei pentru fix 3 minute. Le-am scos pe o farfurie cu servetele sa absoarba grasimea.
* uleiul trebuie sa fie bine incins, verificati-l inainte de a pune aripioarele la prajit; ca sa-l verific eu am presarat putina faina in el si cand a sfarait puternic am stiu ca e ok
7. Lasati aripioarele la racit macar 10 minute. Se servesc caldute sau reci. Raman crocante cca 2-3 ore dupa ce au fost preparate.

| At3 a răspuns:

Ingrediente:

4 pulpe de pui
1 cana de faina
Sare
Piper
Pudra de ceapa
lingura bulion
lingurite bicarbonat de sodiu
lingurite paprika
Mix de condiment din patrunjel, hasmatuchi, arpagic si tarhon.
Se mai poate adauga sovarv si salvie.
Modul de preparare:

Incalziti in prealabil cuptorul la 200 de grade
Taiati pulpele in doua parti
Intr-o punga inchisa ermetic, amestecati toate indredientele
Umeziti puiul
Adaugati in punga cu mixul de condimente unul sau doua bucati de pui si agitati bine
Adaugati bucatile de pui intr-o tigaie incinsa. Folositi ulei de canola sau alune.
Tineti puiul pe foc aproximativ 40-50 minute, pana cand este gata.

Daca iti deschizi KFC sa'mi spui big grin laughing