Întrebare recomandată | AnoNyMuSeR13 a întrebat:

Studenti care s-au mutat cu chirie in Bucuresti sunt pe aici? Ce sfaturi imi dati pentru a gasi o garsoniera buna in Bucuresti?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fie cu contract, sa fie in bloc izolat, sa nu aiba datorii pe la intretinere, sa fie aproape de metrou, sa fie utilata

| TCosminn a răspuns:

Nu crede orice anunt, multi dintre proprietari dau anunt asa, sa iti ia ochii si cand ajungi acolo... Nu lua prin agentii, este scump. Poti cauta sa stai cu alte persoane dar ai grija sa fie serioase si sa nu aibe probleme cu plata chiriei, mai e si aspectul intelegerii si al organizarii. Daca iti permiti, caminele private sunt bune. Oricum, ai grija mare dar nu te panica, incearca mai multe. Mai ales, dupa ce vezi o garsoniera si ti se pare scumpa, spune ca o sa revii pentru ca mai ai de vazut si altele, asa poate o sa iti mai lase la pret, asta dupa ce o sa suni si propui asta.

| eleonora a răspuns:

Buna,

Criteriile depind de la o persoana la alta. Iti doresti sa fie mai aproape de metrou, de centre comerciale sau nu.
Dar de ce trebuie sa tii cont cand alegi o chirie: sa se incadreze in bugetul tau, sa mergi sa o vezi (nu singur/a), sa te uiti la ce ofera (mobilata, nemobilata), sa te asiguri ca ce e in casa functioneaza, sa nu aiba datorii.

Te orientezi si la cume proprietarul, daca vrea sa faceti contract sau nu, dacafaceti contract ce clauze ai acolo. Daca e prin agentie, e mai usor putin. Sa nu iei din prima, ci sa vezi cat mai multe si sa incerci sa negociezi pretul. Sa te interesezi de cheltuielile pe iarna, sa te uiti la avizier sa vezi cum sunt sumele pe intretinere sa iti faci si tu o idee.

Nu e usor, e de umblat, dar cand vei gasi locatia potrivita, vei sti cu siguranta.