| ofelia_paliciuc a întrebat:

Sunt gravida in luna a saptea, urmeaza sa nasc un baietel si inca nu am amenajat camera pentru el. As vrea sa fie potrivita pentru un bebel, dar nu suport camerele roz si bleu, decorate in functie de sexul copilului... Ce alte culori credeti ca s-ar potrivi?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cauta o culoare care sa inspire linistea ori o culoare calda, care sa creeze un microclimat potrivit pentru copilul tau. Ce zici de un vernil, de un galben lamaie, de un oranj, depinde ce culoare are mobila din aceasta camera, precum si culorile perdelelor si draperiilor. Poti studia si o revista de specialitatea privind -casa si caminul, unde se dau sfaturi practice care ar putea sa te ajute.
Ai grija de tine si nu te obosi prea mult, acum cand sarcina ta este asa de avansata. Succes si multa sanatate.

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Orice culori pastel merg nu trebuie sa fie roz sau bleu. Pot fi galben pai, verde (nuanta deschisa)... Principalul e sa fie decorate cu personaje din povesti, se gasesc de cumparat sau se pot picta direct pe perete (pentru cine e mai indemanatic).

mlm
| mlm a răspuns:

Foloseste o culoare cit mai placuta ochiului, o culoare care iti da o stare de confort si caldura sufleteasca, foloseste culori deschise(lamai, corai deschis), incearca sa eviti efortul.Succes.

| nicky a răspuns:

Poti face ce culoare vrei tu, tot asa e si cu hainutele, ce daca e baietel asta nu inseamna ca nu poate avea hainute rosii sau portocalii ci numai bleu. Cum spunea si rroxi43 le decorezi cu personaje din poveste si camera copilului va fi superba indiferent de culoare.

| bunica a răspuns:

O camera alba cu norisori si multe stelute pe tavan si poze din basme cu personaje pozitive, este o camera care relaxseaza atat copilul cat si proaspata mamica. eu ii doresc o nastere usoara si maica domnului s-o vegheze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nepotelul meu are camera galben pal cu un tapet foarte discret colorat cu ursuleti maro si fond galben cu o nuanta mai inchisa decat restul peretilor. arata foarte bine iar la 6 ani, cand va merge la scoala ii vor schimba culoarea camerei, asa ca nu se va plictisi de decor si nici nu va fi nepotrivit varstei.