| username2468 a întrebat:

Sunt între, unde e mai bine, la casă sau apartament? Voi ce ziceți? sad

32 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depinde ce stii sa faci si ce bani ai. Daca trebuie sa platesti pentru orice bec arsa sa til schimbe careva,atunci mergi si stai cu chirie.laughing
Daca e cineva priceput,sa mai repare una alta,atunci casa este optiunea cea mai buna.
Poti avea o casa micuta sau mai mare,iar la casa nu ai sobolani, soareci, gandaci ce spune cineva pe aici decat daca lasi tu sa fie, daca esti puturos, lasi mizerie peste tot normal ca o sa ai de toate, dar si animalurile alea trebuie sa traiasca.
Dar ca idee la casa e mai bine din mai orice pct de vedere.

| StrongHeart a răspuns:

Cand esti tanar esti mai flexibil,te poti misca,poti sa traiesti ok si la apartament,dar de la o varsta banuiesc ca simti nevoia sa ai linistea ta,depinde si cum iti permite buzunarul,daca esti medic, programator priceput sau inginer, avocat, strangi repede niste banuti, mai faci un imprumut si ai casa la 30 de ani, dar dupa esti legat de rata.Eu unu,prefer sa fiu sarac dar sa ma pot misca,sa nu am datorii,ca banii ii faci,in timp daca ai minte si ambitie, faci si bani, mai pleci in strainatate sau te orientezi sa iti deschizi o afacere ceva, strangi si iti iei si casa.
Unii Greci din antichitate traiau in niste locuinte foarte mici si minimalizau toate activitatile de rutina zilnica pentru a avea cat mai mult timp, ei pretuiau libertatea mai mult ca orice si faceau totul cu masura.La fel, astazi, din ce am observat eu in 24 de ani de viata este ca,cu cat esti mai dependent de ce te inconjoara,cu cat esti mai legat,fie de rate,imprumuturi pentru nevoi persoanale,sau poate ai mania tehnologiei,sa ai mereu ultima fita de telefon sau laptop sau sa fi in pas cu moda,cu atat esti mai sarac,pentru ca lucrurile astea te fac sclavul lor,atunci te poti numi sarac,chiar daca material nu iti lipseste nimic, esti legat de toate din jurul tau.Te poti numi liber atunci?
Nu ma intelegeti gresit, e normal sa iti doresti sa ai mai mult, dar trebuie sa stii cum, cat si de ce si sa ai masura in tot ce faci.