| Yuoia a întrebat:

Trebuie sa-mi schimb numaidecat centrala termica de apartament.
In conditiile actuale, ca va fi sau nu va fi gaz, ca va fi foarte scump, ca...
Credeti voi ca ar fi mai indicata o centrala electrica?
Argumente pro si contra?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Prețul electricității depinde de prețul gazelor și petrolului. Cât timp centralele electrice ard gaz și petrol pentru a produce electricitate, ele vor fi mai ieftine decât electricitatea.

36 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai uitat să spui ce capacitate are centrala actuală.
Oricum ar fi, nu cred să te descurci cu una mai mică de 10 kW, asta presupunând că ai o casă perfect izolată. Așadar, va fi nevoie să suplimentezi contractul cu furnizorul de energie electrică, preferabil să treci pe trifazic.
Teoretic, pe termen lung, ar fi o investiție bună.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În condițiile actuale, până mai este gaz în pământ, va fi gaz. Iar centrala electrică în condițiile actuale te usucă de bani.

| Brizbriz a răspuns:

Nu mai incalzesti apartamentul, ci doar o singura camera

| ywar a răspuns:

Pentru o centrala electrica trebuie sa ai in vedere un circuit dedicat (separat), eventual trifazic. Puterea depaseste de obicei 5 kW. Daca stai in apartament si e foarte incarcata coloana ar trebui sa ceri spor de putere. De vazut, de intrebat. Nu stiu situatia ta si nu ma pot pronunta.

| Yuoia explică (pentru Brizbriz):

Zau?
Stiam apartament incalzit cu centrala electrica (plus apa calda) pentru ca in orasul ala nu au gaz.

| Yuoia explică (pentru doctorandus):

Aici ai dreptate! Din pacate nu mai exista hidrocentrale, sau pe carbune. Multumesc.

| Brizbriz a răspuns (pentru Yuoia):

Apa calda e un lux, daca nu iti permiti, atunci la lighean
altfel, toata intrebarea e numai "fapt divers"
pentru ca, daca nu vrei sa renunti la lux se numeste ca iti permiti

| doctorandus a răspuns (pentru Yuoia):

Hidrocentrale exista, dar sunt insuficiente.

| mihai69 a răspuns (pentru Yuoia):

Există hidrocentrale, dar trebuie retehnologizate. Există o centrală atomică, parcuri eoliene (în plină dezvoltare) și fotovoltaice.
Deci sunt destule alternative pentru g.n.
Iar într-un viitor relativ apropiat, se va trece la descurajarea / desființarea centralelor pe gaz. Așadar... Ma tem că ai ales răspunsul greșit.

| doctorandus a răspuns (pentru mihai69):

Eu m-as bucura sa apuc anul in care toate centralele pe gaz/petrol/pacura vor fi desfiintate in UE.

regis
| regis a răspuns:

Nu vei iesi mai ieftin pe electric. Dar ce nu inteleg eu este de ce si-ar cum0ara cibeva i centrala electrica, cu care sa incalzeasca apa, pe care cu o pompa sa o trimita in instalatie, incalzind niste calorifere care vor funcționa pe principiul convecției? Nu e mai simplu sa iti iei cate un convector electric pentru fiecare incapere si sa incalzesti direct aerul?

| aIexica2024 a răspuns (pentru Yuoia):

"Din pacate nu mai exista hidrocentrale"

Pe bune?
De Hidroelectrica ai auzit?
Ai dat funda fara sa gandesti unuia care nu a gandit niciodata.Probabil ca sunteti vaccinati amandoi.
Si ca idee la apartament ai de obicei 3kw putere instalata si cea mai amarata centrala electrica consuma minim 12kw, 24 kw ar fi nevoie ca sa fie ca una pe gaz.Deci ai nevoie de curent trifazic, alta linie de alimentare cu costurile aferente.
https://www.zf.ro/......o-10936546

| doctorandus a răspuns (pentru aIexica2024):

Eu n-am negat ca exista hidrocentrale. Atat ca ele nu pot acoperi total cererea de electricitate si si normal ca vand curentul electric la pretul pietii, nu mult sub pretul pietii. Deh, cerere si oferta, asa e in capitalism.

| Yuoia explică (pentru doctorandus):

Ue tocmai redeschide minele de carbuni.

| Yuoia explică (pentru mihai69):

Pana una alta, parcurile eoliene sunt platite de noi (ai citit atent factura, cu toate detaliile?) doar ca sa fie acolo. Ca daca ar produce si ar vinde, nu ar mai exista contributia de cogenerare.

| Yuoia explică (pentru doctorandus):

Insuficiente hidrocentrale, insuficienta apa... asta era ideea. Nu stiu cat produc.

| Yuoia explică (pentru Brizbriz):

Esti ironic sau esti dobitoc?
Imi permit pentru ca redistribui altfel cheltuielile.
Renunt la tigari, cluburi, mancare comandata, sala, etc, ca sa nu ma spal la lighean. Daca tu esti certat cu igiena, nu-mi spune mie ca apa calda este un lux!

| mihai69 a răspuns (pentru Yuoia):

De unde îți cumperi ochelarii de cal?
https://www.sistemulenergetic.ro/

| mihai69 a răspuns (pentru regis):

Centrala termică face și apă caldă; evident, pentru asta e suficient și un boiler (tot electric) de vreo 100 l (pentru o persoană).

| Brizbriz a răspuns (pentru Yuoia):

Aham, deci, consider ca apa calda e un lux inseamna ca sunt dobitoc
iar apoi imi confirmi EXACT ce am spus, ca e un lux si tu faci eforturi ca sa ti-l permiti
bravo, ghici cine e dobitoc de fapt

| Yuoia explică (pentru Brizbriz):

Tu.

| Yuoia explică (pentru Brizbriz):

Nh fac eforturi. Renunt la chestii inutile.

regis
| regis a răspuns (pentru mihai69):

...sau un instant. Sau chiar cate un instant pe bucatarie si cate unul pe fiecare baie, reducand astfel si pierderile si lungimea instalatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

"acum 3 ore | Yuoia explică (pentru Brizbriz):
Nh fac eforturi. Renunt la chestii inutile."

iar diferenta e... CARE?!?
ai tunat si fulgerat ca eu bat campii

eu sunt binecuvantat cu telemunca, daaaaar, daca as fi in locul tau, as face LA FEL CA TINE... EFORTURI SERIOASE sa am ingiena personala cat mai perfecta

| Brizbriz a răspuns (pentru Yuoia):

Lul, iti dovedesc si redovedesc ca bati campii, dar tot bati campii
cauta-te dude, ai nevoie... MARE

| relian a răspuns:

Electricitatea o sa fie viitorul,este cea mai buna optiune,dar la ora actuala te uiti si la preturi.
Sa ai centrala pe curent electric,trebuie sa ai aptm f bine izolat, cand spun bine izolat ma refer la izolat termic, dar nu cum izoleaza romanii, adica prost, bani multi si prost facuta izolarea.

La o centrala electrica ai randament maxim, adica 100%, pe cand la gaz e mai scazut randamentu.Gazul poate produce destule probleme, pe cand curentul electric mai nici una.

Folosirea este f simpla in cazul curentului electric.Nu ai noxe,nu trebuie scoase burlane afara.
Chestia e ca in UE in RO pretul gazului si al curentului electric este f diferit,diferenta este f mare.
De exemplu in state pretul celor doua este f aproapiat,adica te incalzesti cu electricitate sau cu gaz si platesti cam tot pe acolo.Cel putin pana acum citva ani preturile erau chiar la fel.

Citeam un articol din RO scris de o unguroaica dupa nume,deci romca ungur,batea in americani ca de obicei laughing ca au venit americani sa faca in RO nu stiu ce microcentrale nucleare,sa nu mai depinda RO de gazele rusilor etc,si te minunezi ce gandesc unia.
Gata deja americanii vin sa faca experiente pe romani,centraklele alea is experimentale laughing plus ca or sa ia bani romanilor,Canda a refuzat, niste minciuni si dezinformari de te doare mintea.

Or sa se ajunga la fel ca si cu gazele de sist, sa scoata oamenii in strada sa fie impotriva.
Eu ce vad aici in America sunt somnde de astea pentru gaze de sist linga casele oamenilor, nu sa otravit nici o apa, nu sau surpat casele oamenilor laughing
Centrale de astea micro atomice sunt peste tot, eu unde locuiesc am vazut vreo 3 puse pe marginea unor lacuri mari, la fel sunt case pana la cateva sute de metri de ele, oamenii nu se sperie, deci sunt f sigure.
Deci in viitor electricitatea o sa fie baza.

| Lioana a răspuns (pentru Brizbriz):

Apa calda nu e un lux. E o necesitate.
Lux este numit ceva care nu e de prima necesitate pentru o viata decenta. Ceva de care te poti lipsi avand totusi o viata normala.

| Brizbriz a răspuns (pentru Lioana):

Deh, ar trebui sa citesti raspunsurile
necesitate e apa... rece
atat timp cat te poti spala la lighiean, apa calda e un lux, indiferent ce ti se pare tie
iar peste jumatate dintre romani se spala la lighean... dintre cei care se spala

| Lioana a răspuns (pentru Brizbriz):

Eu nu as putea trai fara apa calda. Deci e o necesitate.

| Brizbriz a răspuns (pentru Lioana):

Inca odata, TREBUIE sa percepi ideea de
"ce ti se pare tie"
daca tu crezi ca e o necesitate, atunci ai dreptul la opinie

din pacate, se pare ca iti e greu sa citesti restul raspunsurilor, si/sau sa le citesti integral, pentru ca...
am dovedit si redovedit si redovedit ca e un lux