| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Care este presiunea gazelor din retea pentru consumatorii casnici!?

Am un cuptor industrial care a funcționat până azi dimineață si pe el scrie ca merge cu 2, 2bari.
Iar acum cei de la gaze imi spun ca presiunea pe care ei o furnizează este de 0.9 Bari

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cunosc acest tip de client, din propria mea experienta practica.
Unul a stiut "mai bine" decat mine ce trebuie facut (e "inginer, nu degeaba a ajuns sef sectiela intretinere", dar cica n-a avut sculele necesare.
I-am dat tot ce a cerut, iar la un moment dat "BUMMM" - a explodat dulapul de comanda (cu tiristoare de 400A bucata).
S-a dus totul de rapa.
Mi-a oferit o suma de un salar minim pe economie, sa repar, sa fac inapoi tabloul. I-am ras in fata (instalatie de un sfert de milion euro) si am plecat.
Masina a ajuns la fiare vechi si mai bine au renuntat la productie.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste un cuptor casnic SAU incheie un contract pentru uz industrial.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am citit undeva ca presiunea maxima, catre consumatorii finali casnici, ar fi 2 bari 18 grade Celsius. Deci orice presiune sub 2 bari este legala.