| remus a întrebat:

Va rog, cum se fabrica vinul al doilea din struguri?

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca vrei sa faci a doua productie, strugurii zdrobiti(dat la zdrobitor) nu ii mai dai si la teasc, scoti doar vinul fermentat in cada si in boasca rezultata adaugi apa/zahar si eventual ceva drojdie.
O seara bunahappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai din ce a ramas de la primul se pune apa si zahar si se lasa cateva zile

| Arthiom a răspuns:

Cum adica vinul de al doilea? Te referi la vinul facut din ciorchini si bobite strivite a doua oara? Pai ala se face strivind ciorchinii si bobitele ramase in urma strivirii initiale. laughing