| Kanghu a întrebat:

Vreau sa construiesc o casa de lemn? Puteti sa imi dati un site cu modele si cum se construiesc. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| frida0purple a răspuns:

Uite aici:
http://www.case-lemn.com/
http://www.case-de-lemn.com/
http://www.caselemn.ro/
Sper ca-ti sunt de folos:)

32 răspunsuri:
Alte răspunsuri
regis
| regis a răspuns:

Sugestia mea este sa te gandesti de doua ori inainte sa alegi. Si iti explic si de ce:
- desi se spune ca la fundatie faci economii, structura fiind mai usoara, daca vrei sa construiesti ceva cu adevarat rezistent, diferentele nu vor fi semnificative. Cu atat mai mult cu cat placa de deasupra fundatiei trebuie sa fie exact la fel ca si la o casa zidita.
- acoperisul te costa la fel de mult ca si la o casa zidita
- poti opta si la o casa zidita pentru un planse de lemn, astfel incat sa coste la fel
- tamplaria, instalatiile, finisajele vor costa la fel.
Prin urmare vei face aparent economie la pereti. Dar si aici depinde de tipul peretelui, de grosime, de calitatea materialelor utilizate. Poti avea surpriza sa iesi mai scump decat in cazul zidariei clasice, oricum economia nu va fi atat de spectaculoasa cat pare. Dar orientativ, ca sa iti dai seama de sumele economisite, pentru o suprafata de 200 mp/2.5 m inaltime caramida va costa sub 3000 de euro, la care se adauga mortarul + structura de rezistenta. Sa zicem ca in total vei iesi la 5000 de euro la rosu pentru 200 mp. Asadar chiar daca peretii i-ai primi gratis, nu ai economisi mai mult de 5000 de euro.
Iata insa cateva dezavantaje ale casei de lemn:
- lemnul oricat de tratat si de uscat ar fi, in primii doi ani se va usca in continuare, de unde o serie de probleme (fisuri in pereti, distantarea barnelor, desfacerea unor imbinari samd).
- rezistenta in timp a lemnului este mai redusa si conditionata de intretinerea lui periodica, protejarea continua insemnand munca si bani.
Daca totusi te-ai gandit ca aceste dezavantaje nu sunt majore, poate trebuie sa te gandesti si la valoarea de piata a casei. Aceasta va fi semnificativ mai mica decat economia realizata. Poate vei reusi sa economisesti nu 5000, ci 10000 de euro, valoarea casei insa va fi mai mica cu mai multe zeci de mii.
PS: poate unii iti vor spune ca la munte sunt case foarte multe construite din lemn, dar vor omite sa iti spuna ca acestea sunt construite din barne de cel putin 30 de cm grosime si ca motivul pentru care au ales acest material este costul foarte redus (avand padurea in fundul gradinii lemnul este aproape gratis).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.casute din lemn.ro

Alte răspunsuri
| totalarhitect a răspuns:

Viziteaza siteul de arhitectura www.total-arhitect.ro si poate gasesti o cale sa-ti rezolvi problema.

| mihaicodrin a răspuns:

Www.euroemconstruct.ro
case din lemn tip sandwich

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://siteconstructii.1r.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.ichconstructii.ro/

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.kantorsrl.5mp.eu

| Luis2u4u a răspuns:

Gasesti aici niste informatii folositoare: www.dianaconstruct.ro

Alte răspunsuri
| Florin_Bradescu_1987 a răspuns:

Casele din lemn economisesti caldura si bani pe timp de iarna la o casa de 200mp platesti 300 lei, iar la una din beton si caramida platesti caldura 700 lei. Trebuie sa ne gandim bine ce construim si ce surse de caldura optam pentru a reduce semnificativ costurile intretinerii.Eu sunt foarte multumit de casa mea tip american

| bestproiect a răspuns:

Www.bestproiect.com

• 1000 planuri si preturi case, vile, case vacanta, cabane, pensiuni, hoteluri
• Case lemn. Case zidarie.Case ieftine.
• Constructii, proiectare, amenajari, instalatii, finisaje.
• KIT-uri materiale "Construieste singur casa".
• 1000 idei design interior si exterior - casa si gradina.
• Intrebari si raspunsuri in domeniu- online.
• Terenuri pentru constructii.
• Materiale constructii si amenajari.
• Super PROMOTIE noiembrie- decembrie 2012!( reducere 24% valori casa la rosu / la cheie! Nu ratati aceasta ocazie!)

www.bestproiect.com

TOTUL PENTRU CASA TA!

Alte răspunsuri
| Daniel_Lupu_1967 a răspuns:

Vreau sa spun ca acest domn REGIS spune numai bale o casa din lem este la aproximativ jumatate din costul unei case normale si privind la intretinerea periodica probabil te referi la cele cu fatade in lemn.Acum se fac cu finitura ca orice casa normala. Si vreau sa adaug un lucru care ai uitat sa-l adaugi ca acest tip de case au o rezistenta majora la cutermure si ca izolamentul termic este mult mai bun de cat cel clasic si mai documentazate ca mai sunt multe alte avantaje. Apropo eu nu sunt decat un muncitor care lucreaza de aproximativ 10 ani in aceasta bransa si alti 20 ca tamplar

| conprocasa a răspuns:

KIT constructie casa, planuri case, http://wwww.conprocasa.ro