| Vlad_Trofin_1989 a întrebat:

Vreau sa construiesc o lada/butoi/rezervor/bazin sau cum vreti voi sa-i spuneti pentru a pune in el 5tone de mere zdrobite, pentru a face borgot pentru tuica. Dati-mi niste sfaturi cum sa fac constructia pentru a nu curge supe ce se transforma in borhot.M-am gandit initial la o lada mare din scanduri si cu smoala sau nailon multumesc Ofer FUNDA.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai ieftin ar fi sa sapi o groapa in pamant, ai peretii gata facuti, plus avantajul unei temperaturi constante. Dupa care poti folosi mai multi saci de plastic de 1000 litri, bineinteles fara sa ii umpli, ca sa nu dea pe afara.

| relian a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa cumperi un astfel de recipient deja facut si anume din fibra de sticla.Ala este bun la orice si mai ales la ce doresti tu sa il folosesti. Poti fac si vin in el si sal prepari si sal pastrezi.Acum nu stiu cit costa dar poti sa faci calcule cit tear costa pe tine sa faci un recipient de genul asta si cit costa unul dea gata.Si apoi munca ta.chinuiala bla bla nu-ti iese si alte probleme ce pot aparea le iei in calcul si dupa stii ce sa faci.Ce spui tu de smoala cu carton eu zic so lasi balta ca nu merge.Smoala aia se topeste se inmoaie cine stie ce mai iese.Tu trebuie sa pui merele intr-un vas care nu curge sigur ca ai 5 tone nu 5 kg. Apoi un recipient din fibra il ani ani de zile.Dar acum depinde ce bani ai, cit vrei sa cheltui.Sa faci tu recipiente de asa marime sfatul meu este sa stai linistit.Ai putea totusi face un astfel de recipient dar va fi stabil adica n-o sa-l mai poti muta si costul nu stiu la cit o sa te duca. Vorbesc aici despre recipiente din beton ca si astea se folosesc in indiustria de vinificatie si exact la ce faci tu, insa dupa cum am spus cred ca te duce mai scump ca unul din fibra de sticla.Alte metode nu prea mai vad, decit sa cumperi butoaie din lemn foarte mari, sint acele butoaie deschise in partea de sus si acolo poti pune, insa nu-s chiar asa de uriase cum iti trebuie tie.Cumperi mai multe dar probabil pretul tot acolo te va duce ca la unul din fibra.Deci cel mai recomandat ar fi asta din fibra din toate pctele de vere, de la curatat, la transport pina la ce doresti tu.

| LIN2010 a răspuns:

Trebuie sa hotarasti din ce material vrei sa-l construiesti, eu am unul de 3500de litri, din tabla neagra groasa de 3mm, sudata de un meserias si folosesc folie de solar (tine 2 ani)pe interior ca sa nu intre in contact borhotul cu tabla, si asa de mare folia incat sa ajunga marginile sa o acopar in doua straturi deasupra(mai pun si o prelata cauciucata sa nu intre lumina solara si apoi pun un strat scanduri, din cand in cand trebuie controlat sa nu bufneasca pe afara din vas).Cu smoala(bitum)nici nu te gandi sa folosesti, este un produs petrolier si daca ajunge o bucata in borhot nu vei avea cum sa mai scapi de iz, la produsul final atat de ravnit(dupa marimea rezervorului). Succes

| anonim_4396 a răspuns (pentru LIN2010):

Io-te cine-i prietena mea, cand ma inviti la una mica?

| LIN2010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Banuiesc doar ca ''prietena ta'' e rachia, invitatii poate gasesti in alt forum (rezervat special comunitatilor gay)

| anonim_4396 a răspuns (pentru LIN2010):

Aleooo, sunt gay si nu stiu? crying((((

| Georgian2Adiv a răspuns:

Eu mi-am cumparat niste recipiente foarte mari de la o firma de ambalaje, am dat 300 de lei pe unul si este in forma cubica, din plastic dar cu cadru metalic, are o tona. Daca vrei iti pot da nr. de telefon sau ceva daca esti interesat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Georgian2Adiv):

As dori eu numarul de telefon, te rog