| azrielanamaria a întrebat:

Vreau sa cumpar un beci cu geamuri la strada, aflat in orasul Timisoara. Stie cineva vreo oferta? Multumesc!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Faci misto de noi? Sau nu aveai ce face? Nu vrei o garsoniera cu usa deasupra?

| azrielanamaria explică (pentru darrio2007):

Pentru asta te-ai obosit sa imi raspunzi? bat la ce usa vreau eu, trebuie sa imi ti tu evidenta cumva? cred ca tu nu ai ce face!

| darrio2007 a răspuns (pentru azrielanamaria):

Tu stii ce este ala beci? Si eu lucrez in acelasi domeniu ca si sotul tau.Traditional, beciul se construieste sub casa, de regula sub incaperea in care se gateste. Aceasta solutie are mai multe avantaje.
In primul rand, mai buna izolare a beciului. Fiind adapostit sub acelasi acoperis cu casa, el este mai ferit de posibilele infiltratii din sol, decat daca ar fi construit, de exemplu, in curte.
In legatura cu acest lucru, se poate vorbi si despre o economie de resurse: daca ar fi construit separat, ar fi necesar ca beciului sa i se faca un acoperis al lui, pentru a fi siguri ca apa din precipitatii nu-l inunda.
Un alt avantaj, si el foarte important, este accesul: in multele zile urate ale anului e mult mai convenabil sa ridici o trapa din podeaua bucatariei si sa cobori in beci, decat sa iesi in curte, pe ploaie, vant sau zapada, si sa faci acelasi lucru.
Si inca un avantaj, sa-i spunem colateral: beciul asigura un aer placut si incaperii de deasupra lui. Am vizitat eu insumi case vechi, cu beciul „ascuns" sub bucatarie, si va spun ca-i incantator, pe timpul iernii, sa gatesti si sa iei masa intr-o camera care miroase a mere puse la pastrat!
Sursa:http://www.casamea.ro/......-beci-6053

| darrio2007 a răspuns (pentru azrielanamaria):

Unde sunt geamurile daca este sub casa?

| azrielanamaria explică (pentru darrio2007):

Dar de ce te tot bagi in seama daca nu sti despre ce este vorba? Beciuri sunt de tot felul, eu am nevoie sa fac un apartament.
Te rog frumos nu te mai baga ca musca in lapte daca nu esti in stare sa dai sfaturi bune.

| darrio2007 a răspuns (pentru azrielanamaria):

Esti greu de lamurit.Nu ma mai obosesc sa iti spun ce este un beci.Vad ca intelegi foarte greu.

| azrielanamaria explică (pentru darrio2007):

Am si eu beci la casa, in el pot face un apartament, stiu ce vorbesc. Tu esti acela ce nu stie cum se pot face schimbari intr-un beci.

| darrio2007 a răspuns (pentru azrielanamaria):

Mai,draguta! Poate vorbesti de DEMISOL.Cu geamurile la nivelul solului.Ala nu este beci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o locatie numita Asezamantul(cimitir) Matasarilor, de ce bani dispui ca sa stiu daca ma bag in afacere ori ba?

| azrielanamaria explică (pentru anonim_4396):

Spune-mi cati m2 are incaperea si unde mai exact se afla. Apoi ma voi gandii mai bine la o suma

| anonim_4396 a răspuns (pentru azrielanamaria):

Mai simplu si mai comod, nu stiu ce vrei sa faci dar o poti face si intr-un garaj de betonwinking

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Vezi printe ofertele de pe http://www.gimo.ro/ Ai in partea stanga un meniu cu Vanzare diferite tipuri de imobile. E cam putin probabil ca cineva sa-ti vanda doar subsolul casei. Poate sa iti inchirieze. Nu te temi de inundatii? Cat de bine crezi ca sunt izolate?

| azrielanamaria explică (pentru AlinIntreaba2Raspund):

Am meditat la asta. Sotul meu este meserias in constructii, el stie cand se poate rezolva acele probleme. Cautam mai multe oferte si vedem unde merita sa investim. Multumesc pentru raspuns!

| azrielanamaria explică (pentru AlinIntreaba2Raspund):

Vreau sa fac un apartament, doar daca se poate. Majoritatea au posibilitatea de a ridica geamurile si usa.