| AlexandrulS a întrebat:

Vreau sa imi creez un acvariu... ma gandeam se poate face din sticla lipita cu silicon? tine? sau ce cum trebuie. ca vreau sa il fac maricel. gen 120cmL/160l si presupun ca asemenea dimensiuni ma duce cel putin 10 mil. deci? Astept raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Iti trimit un site care pe mine m-a ajutat foarte mult. http://testoase.com/topic10.html

Trebuie sa tii cont in primul rand ca trebuie sa iei sticla de 10mm. Trebuie sa fie mai groasa pentru ca are volumul mare. Apoi trebuie sa cumperi silicon special pentru acvarii. Gasesti la magazinele Hornbach, bricostore etc. Nu uita ca, fiind un acvariu maricel trebuie sa ai un suport pentru el. Suportul ala trebuie sa fie gen o masa/birou.

Pe site-ul ala ai toate indicatiile. Dupa ce l-ai lipit cu silicon trebuie sa urmezi niste pasi. Trebuie sa il lasi la uscat cam 1 saptamana si apoi sa pui apa in el. Daca nu este lipit bine si nu l-ai lasat sa se usuce, este posibil sa nu iti reziste si sa se sparga.

Citeste cu atentie tot materialul pentru a nu sari nici un pas.

Pa, pa.

2 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Merge,dar e cam maricel, la dimensiunea asta trebuie fixat pe cornier metelic sau din alt material.

| dizySTYL a răspuns:

Pai, merge sigur.Pe mine m-a tinut 3 ani si nu s-a spart.