| Alina_1075 a întrebat:

Vreau sa imi iau un trandafir japonez dar am auzit ca ii cad multe frunze iarna. Este normal? Help!

Răspuns Câştigător
| AnonimGirl a răspuns:

Daca floarea se afla la mai putin de 1m de fereastra atunci primeste suficienta lumina pentru nevoile de iarna. nu este un lucru neobisnuit ca ea sa-si piarda frunzele – cei patru trandafiri ai mei chelesc aproape complet atunci cand ii bag in casa toamna. e foarte important sa nu exagerezi cu apa pentru ca poti sa-l pierzi. mai bine il verifici in fiecare zi sa vezi daca frunzele se inmoaie si abia atunci il uzi. sfatul meu este sa-i tai ramurile la jumatate ca sa-l stimulezi sa se ramifice. in doua-trei saptamani ar trebui sa-i apara frunzulite noi. dupa cum il vad in poza (daca poza ar fi fost mai mare era mai bine) ar avea nevoie sa-l aranjezi putin la baza pentru ca nu are aspect de pomisor. crengutele din partea de jos, care pleaca din tulpina principala (sau sunt doua tulpini acolo?) trebuie indepartate complet. consuma energie degeaba si nu fac decat sa-i dea un aspect dezlanat. ii lasi doar crengutele din jumatatea superioara dar si pe acelea le tai la jumatate. daca faci cum ti-am zis in privinta udarii poti sa fii sigura ca-l scoti cu bine din iarna asa chel cum e el. si daca te hotarasti sa-l tunzi fa-o fara teama, trandafirul japonez este mult mai rezistent decat pare.
ai adresa mea de mail si daca apar probleme poti sa ma contactezi oricand. am experienta de aproape 20 de ani in cresterea trandafirilor japonezi si nu numai. bafta!

3 răspunsuri:
| KenJi a răspuns:

Da este normal, stai linistita ca nu se usuca, radacina ramane intacta iar la primavara va rasarii din nou happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 2, care ocupa aproape jumatate de sufragerie.Este normal sa pice frunza.Trandafirul japonez,este destul de sensibil,pierde frunze la orice schimbare de loc,nu conteaza unde este pus. Daca nu are soare,infloreste mai putin sau deloc,altfel, in soare, infloreste permanent.Atentie:daca vrei sa ii tunzi coroana, o faci prin ruperea ramurilor nu prin taiere cu ceva.Prin taiere, multe soiuri de trandafir japonez, nu mai infloresc un an de zile.Numai bine.

| wibi a răspuns:

Pai asa cred...pentru ca un trandafir normal sau japonez tot se trica iarca orice i-ai face pentru ca nici o floare nu rezista toate anotimpurile,,,