| draghici a întrebat:

Vreau sa ma duc maine pentru prima data la solar si am mai multe intrebari:momentan sunt racita si am branula si as vrea sa stiu daca pot merge la solar cu branula, stiu ca daca ai pistrui nu-i recomandat sa mergi la solar de fapt nici sa stai la soare nu-i recomandat dar are cv daca ma duc numa de cateva ori pana imi schimb putin culoarea(nu am pielea chiar alba, sunt undeva intre)si dupa sa merg numai sa o intretin pana cand o sa ma pot bronza la soare, nu am pistrui decat pe fata.ast rasp vostru

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2-3 sedinte? la 5 anii? nici nu se observa ca ai fost abia dupa a 5 sedinta se vede cat de cat.Eu ma duc des la solar nu am nimic.inainte de solar ma dau cu o crema care ma protejeaza de uv se gaseste la solare e undeva intre 90-150 lei si dupa imi hidratez f bine pielea e alegerea fiecaruia daca vrea sau nu solar.Inca ceva expunerea la soare nu dauneaza?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti bolnava, n-ar trebui sa te duci la solar fiindca radiatiile iti pot agrava boala.
Oricum mi se pare foarte periculos sa te duci de atatea ori la solar. Solarul trebuie folosit cu discernamant, la o ocazie speciala, o data la cativa ani, nu de cateva ori pe an. Sa stii ca de cand au aparut solarele, incidenta cancerelor de piele la fete tinere a crescut de vreo 10 ori. Am vazut fete de 22-23 de ani care au murit de cancer de piele, iar boala lor putea fi legata in mod cert de folosirea solarului.
Asadar, eu iti recomand sa nu te duci sub nici o forma bolnava la solar. Iti mai recomand, daca vrei sa ma asculti, sa nu folosesti solarul mai des de 2-3 sedinte in 5 ani fiindca altfel s-ar putea sa te imbolnavesti grav si nu cred ca merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu este recomandat, mai exact să ai branulă ambulatoriu. Se poate întâmpla multe accidente.
Doamne, doctorii și asistentele astea ce au învățat?
La solar te duci fără branulă, bijuterii (inel, cercei, lănțic - se încălzesc și rămâi cu urme mai deschise pe tine), etc.
Îți recomand pentru început să te protejezi cu creme cu factor de protecție solară ridicate; ex. factor 30 și chiar 50, nu se întâmplă nimic ci doar ești mult mai protejată.
O data, de două ori pe săptămână este suficient (pistruii).
Sfat: așteaptă vara, bronzul natural este mult mai plăcut și mai sănătos.
Niciodată nu te expune la soare fără creme protectoare solare. Cu factor de protecție cât mai mare chiar dacă nu te bronzezi repede. Un lucru este sigur: piele este sănătoasă și capătă o nuanță ușoară de bronz. Așa este plăcut ochiului, o tentă; nici de cum acel bronz ciocolată!
Un bronz frumos și de lungă durată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar chiar trebuie sa apari pe podium bronzata si te plateste cineva milioane de euro de ai atata graba? Daca vrei sa stii adevarul razele ultraviolete care se folosesc la solar actioneaza ca si cele ale soarelui, insa mult mai nociv...pentru ca nu beneficiezi de nici un fel de protectie, asteapta soarele... ia crema autobronzanta, sau stai alba, bronzul f tipator nu se mai poarta, mai bine alb, frumoasa si sanatoasa decat arsa, ridata si bronzata cancerigen...
Cei care lauda solarul fac bani din chestia asta, ca si cei cu tutunul, drogurile, etc.Asculta sfatul meu, sanatatea e mai presus de toate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca iti dauneaza, eu am pistrui si merg mereu. dar organismul tau poate fi diferit de al meu.Mai cere pareri. Pup

| seven a răspuns:

Daca este atat de important sa nu fii atat de alba la piele (ceea ce este totusi natura ta, si nu e nicio rusine) cateva minute de solar nu te vor afecta. Inainte sa iti igienizezi bine pielea, si nu ar strica sa te dai cu ulei de corp (natural daca se poate) fara parfum (parfumul si alte chimicale pot lasa pete pe pilele la solar/soare). Iti recomand sa nu faci dus imediat dupa sedinta de solar, ci peste o ora pentru ca pielea este sensibilizata de raze.