| Nickname1890 a întrebat:

Vreau sa montez o fosa ecologica, dar este inapropiere de caminul de apa unde am racordurile la reteaua de apa. Care este distanta pe care trebuie sa o pastrez fata de acesta?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Distanta: fosa septica fata de vecinatati este stabilita prin ordinul Nr.536 din 23 iunie 1997 pentru aprobarea Normelor de igiena si a recomandarilor privind mediul de viata al populatiei.
Se recomanda respectarea urmatoarelor distante la amplasamentul foselor septice :
1. Distanta fosei fata de cladiri invecinate : 10 m
2. Distanta fosei fata de propria cladire : 5 m
3. Distanta drenului (campului de infiltrare in sol ) fata de surse de apa potabila: 30m
4. Distanta liniei (tevii ) de drenaj fata de nivelulpanzei freatice : 2m
Cred ca in cazul tau cei 2 metri sunt destul pentru ca nu este vorba de o fantana ci de un racord de apa care, in mod normal, nu poate fi penetrat. Doar in caz ca se sparege racordul poti avea probleme.