| andreii2 a întrebat:

Vreau sa pun gazon pe un teren de fotbal de dimensiuni reduse.As vrea sa stiu cum sa il pun si ce tip trebuie.Eu as vrea sa reziste cat de cat fara apa, pentru ca nu il pot uda. Si nu am de gand sa pun sistem de irigatii :p.

Am auzit ca sunt seminte care trebuie doar aruncate pe jos cand pamantul e ud (umed) si va iesi singur. Mi`e cam greu sa cred, dar nu stiu, poate o fi.

Daca stii vreun site cu tipuri de gazon sau care m`ar putea ajuta poti sa-l lasi aici
Multumesc/

Răspuns Câştigător
| Carlene a răspuns:

Http://www.incasa.ro/Pavajul_cu_gazon_3713_815_1.html uite aici...este fff bun.

Am si eu, incearca!

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Andrei - ce ti-a dat lelly nu e gazon, e un pavaj cu gazon. Adica sunt niste gratare de plastic, care seamana cu niste faguri, cu care se paveaza suprafata respectiva. Ulterior acesti faguri se umplu cu pamant si se insamanteaza cu gazon, efectul fiind o suprafata dura pe care creste iarba, deloc pretabila jocului de fotbal.
Pentru un teren de fotbal iti va trebui un gazon rezistent la calcare, oriunde gasesti seminte de gazon vei gasi si un astfel de amestec. Nu vei gasi insa niciunul care sa reziste fara apa, de fapt nu vei reusi nici macar sa il faci sa creasca suficient, intrucat la inceput trebuie udat constant.
Despre semanat, indicat este ca pamantul sa fie sapat, maruntit, erbicidat (cu doua saptamani inainte), greblat. Dupa imprastierea uniforma a semintelor, neaparat in cantitatea indicata de producator, se va tavalugi folosind un cilindru sau niste "sandale" confectionate din scandura. Abia apoi se va uda abundent.
Mai multe sfaturi aici:
http://www.bricostore.ro/content/524-cum-semanam-si-intretinem-gazonul

| roby96 a răspuns:

Sunt diferite tipuri de gazon in magazinele gen Hornbach, Obi etc.Sunt de ...umbra,special gazon, rustic etc poti alege ceva ce crezi ca merge unde vrei tu sa-l pui.Cit despre plantare nu e chiar asa (il arunci si gata). Trebuie sa-l arunci in stil,, ploaie'' si dupa ce l-ai aruncat ar trebui sa il acoperi cu un amestec de pamint cu nisip.Nu trebuie mult dar cit de cit ca radacina sa aiba o baza.In legatura cu udatul nu trebuie sa-l uzi frecvent dar la inceput ar cam trebui o data la doua zile, seara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gazon fara udare, nu exista. Metoda de plantare este destul de laborioasa iar intretinerea trebuie facuta saptaminal. Daca vrei mai multe detalii te astept pe http://www.misiuneacasa.ro/...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te astept dincolo si vei primi toate informatiile, pas cu pas. Din practica nu informatii de pe net!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi un sitem de irigatii subteran. Putin costisitor, dar va merita mai tarziu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma ocup cu gazonuri si te-as putea ajuta...bobbyt29-id ul meu.intrii si vb...sal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai rentabil este sa pui gazon sintetic care dureaza in timp si nu necesita nici un sistem de irigatii pentru detalii contacteazane pe sport, system@yahoo.com

| andreii2 explică:

Am cautat mai intai pe google.Nu am gasit de asta am intrebat aici.

| andreii2 explică:

Lelly
poti sa imi dai mai multe detalii?
pret, ce tip de gazon.
Pe site nu scrie asta

| udarb a răspuns:

Http://www.google.ro/......Http?/
aici gasesti tot ce vrei

| malymar a răspuns:

Mini terenurile de fotbal se betoneaza si peste beton se pune un gazon sintetic. Rezista iarna, vara, pe ploaie si nu prea ai probleme de intretinere in schimb investitia initiala e mai mare.

| justinuk a răspuns:

Daca vrei sa obti un gazon de calitate nu cu seminte si direct plapuma de gazon garantat an an 2 luni te poti juca fotbal pe el

| greenkeeper a răspuns:

Salut Andrei. Apa este esentiala in cresterea si dezvoltarea ierbi. Poti folosi un amestec de lolium perenne + poa pratensis 20-30g pe metru patrat.Acestea sint cele mai utilizate seminte pentru un gazon sportiv.Ierbicidul cel mai bun e Bamvel M :4l/400lapa/1ha.