| AndreaDanci a întrebat:

Vreau sa schimb cabina de dus, aveti vreo recomandare? Banii nu sunt o problema, dar chiar nu stiu la ce sa ma uit

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Uita-te la cele cu pereti pe toate laturile si cu "tavan", sunt mult mai practice decat cele deschise. Apoi spatiul interior, deschiderea usilor. Daca sunteti o familie, probabil nu e o alegere buna o usa transparenta. Nu te lasa ademenita de functii gen hidromasaj sau radio, nu le vei folosi decat la început.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la Dedeman au acolo multe modele si te poti consulta cu un angajat de al lor care stie ce vinde si ei o si monteaza, bani sa ai ca gasesti.

| dullcat a răspuns:

Cum e pozitionata cabina de dus? Ia in considerare ca poti alege si un dus deschis, cu sticla si scurgere direct pe podea, in locul unei cabine.

De exemplu, iarna, in functie de ce temperatura ai setata pentru baie, posibil sa iti placa mai mult cabina, fiindca pastreaza aburul si caldura.

La dus deschis e mult mai frig. O cabina cu peretii de sticla curbati e mai greu de intretinut din punctul meu de vedere, pe cand doar un perete de sticla drept se poate sterge cu o racleta pentru ferestre dupa fiecare utilizare.Astfel, economisesti timp la curatenie, plus ca nu mai dai banii pentru mai multe sticle de solutii.

Cabinele inchise au acea podea falsa din ceva material plastic, care e casant si la un moment dat se sparge. As vrea si eu sa schimb dusul, dar tocmai din acest considerent, astept pana pot modifica sa fac dus deschis.Arata si mai bine, mai curat vizual, spre deosebire de cabina masiva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca banii nu sunt o problema, ia un designer de interior cu care sa alegi ce si cum o sa se intimple in baie.

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din ce stiu eu designerii de interior realizeaza lucrarea macar pentru o camera, nu pentru un singur obiect.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Nu neaparat. Daca eu vreau ajutor specializat ca sa imi aleg cea mai buna lustra pentru mobila/aranjamentul pe care il am si platesc pentru asta, de ce nu? Bine, inlocuieste lustra cu dulap, oglinda, masa, cabina de dus... orice.

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am inteles.Sigur nu este vorba de decorator interior? E o diferenta fata de designer de interior.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Cred ca sunt relativ interschimbabili termenii astia. Nu e ca si cum ar fi specialisti in domeniul asta pe toate drumurile...

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu e chiar asa.Cine e designer de interior trebuie sa fi absolvit facultatea de arhitectura.Multi de pe internet se declara asa dar nu sunt. Pe cand decorator interior poate deveni oricine.

| dolceromania a răspuns:

Fă-ți un jacuzzi.

| dullcat a răspuns (pentru dolceromania):

Am auzit multe persoane regretand ca au cumparat o cada masiva cu functie de jacuzzi, hidromasaj sau alte minuni.Sunt mai greu de folosit, consumi sute de litri de apa doar pentru o singura folosire, pe cand o cabina de dus e mai practica, e mai putin de curatat si dezinfectat. Acele duze se infunda la un moment dat si devine totul foarte insalubru.Plus ca ocupa spatiu in baie, nu prea e ceva ce poti folosi zilnic, chiar si cu partenera/partenerul.

Investitia se calculeaza astfel: numarul de utilizari/pret. Daca e folosita o data sau de doua ori/an, nu merita deloc.

| dolceromania a răspuns (pentru dullcat):

Este adevărat, dar doamna spune că banii nu șanț o problema!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Duzele alea se infunda daca nu ai filtre pe traseu. Bine, nu ma mira ca la romani preventia e cam zero cand vine vorba de instalat chestii. Calculatoare scumpe fara UPS? Da dom'le, ce imi trebuie mie sa mai dau bani pe UPS! Centrale fara regulatoare de presiune la gaz si filtre pe intrarea de apa? Da, dom'le, nu dau eu banii pe de-alea, chem popa sa o sfinteasca! Si asa mai departe.

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa ce.Deci mai bine fara chestii inutile. laughing Ca nici ei nu le folosesc, nici altcineva nu se bucura. Apoi, cand renoveaza, sfarsesc toate la gunoi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Heh, mdah.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Pai prima data la dimensiuni. Daca iti iei una cat un camion, ai unde sa o pui?
La forma, dupa locul unde o pui: pe colt, pe un intreg perete (mic) ca si cum ar fi un dulap, sau unde.
Cu scaun sau fara, in functie de cine o foloseste.
Aspectul si functiile alea sofisticate.