| Beatrice_6624 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cum se pastreaza trandafirii in vaza, sa nu se ofileasca.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara de faptul ca trebuie sa schimbi apa zilnic, poti adauga in apa o aspirina sau o lingurita de zahar.Se vor pastra mai mult. O prietena mi-a spus ca se pastreaza si mai mult daca le tocesti codita inainte sa ii pui in vaza.happy

11 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Adauga la apa proaspata monede din bronz

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Schimbi apa zilnic si tai cate putin din tija.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Daca vrei sa ai trandafiri o luna in vaza, atunci cand ii pui in apa sa pui si zeama de la o jumatate de lamaie si ai sa vezi cat tin, chestia cu aspirina este de cand eram eu copil.Am tras de limba o florareasa si mi-a spus acest secret si sa stii ca tin foarte mult, eu nu le schimb apa in fiecare zi ci doar la trei zile, dar pun si zeama de la jumatate de lamaie.Succes.

| claudya a răspuns:

Incearca sa le pui intr-o incapere bine aerisita dar mai racoroasa... iar vasul, vaza sa fie de culoare inchisa...

| cretinoid a răspuns (pentru claudya):

Le trebuie lumina? Daca se ofilesc daca nu ai lumina?

| dulshe a răspuns:

Pai apa trebuie schimbata zi de zi, eu numai asta stiubig grin

| Beatrice_6624 explică:

Merci Adina o seara buna. te am votat. 10 felicitari.

| Irina a răspuns:

Le schimbi apa zilnic si le tai coada cate putin. zaharul am inteles ca nu e bun deloc, planta nu reuseste sa isi traga apa asa cum trebuie pentru ca se depun reziduuri.

| Mishulet a răspuns:

Daca sunt boboci si vrei sa infloreasca trebuie sa le arzi un pic coada. Ca sa se mentina trebuie sa pui un pic de zahar cand le schimbi apa.

| carlita_4462 a răspuns:

In fiecare dimineata le tai cate putin din coada si le schimbi apa

| sisi a răspuns:

Cu algocamin, zahar