Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| Outspoken19 a răspuns:

Anul acesta, de Craciun. Avem in fata scarii o femeie cu 3 copilasi micuti. Eu cu mama si sora mea am strans alimente sau bani. Eu am strans bani si sora mea alimente. mama a luat de imbracat. Eu aveam o suma in jur de 224 lei.I-am oferit cadourile si acea femeie, a 3-a zi si-a gasit o slusba. Era asistenta la un cabinet de stomatologie. Cu acei bani, a reusit sa se inchirieze la o pensiune... 25 lei/luna.

| Adusca a răspuns:

Ultima dată de Paști când am dus cadouri și fructe la un orfelinat din localitate.

| Karuta a răspuns:

Acum o saptamana happy

| ImHere a răspuns:

Chiar acum, v-am raspuns la intrebare.

| mabell23 a răspuns:

Chiar acum, raspunzandu-ti la intrebarelaughing

| AnonyMess a răspuns:

Ieri

| Bestia98 a răspuns:

Saptamana trecuta cand am cumparat cadouri copiilor saraci.

| dragoshudita a răspuns:

Am facut dar nu stiu exact cand!

| corbeaioanagabriela a răspuns:

Ultima data a fost in vara ceva foarte foarte frumos.Erau multi copii si o singura mama.Eu aveam multe masini de la gusto, si niste jucariii pentru fete de gatit, era bucatarie cu unelte, era ff scumpa. Le-am dat-o.Nu am vrut sa o duc la n centru de copii asa ca am dus-o lor.Sigur au ei mai mare nevoie de ea decat eu.Sunt mare.Ei nu aveam nici macar cu se sa se inbrace, dar aveau si ei un acoperis deasupra capului, si stateau si infometati.Eu acum o saptamana am dat unui copil sarac toti bani mei de buzunar.

| Ingerasulinocent a răspuns:

Am facut un lucru caritabil la scoala. Trebuia sa donam caiete, carti, pixuri, jucarii de pluj...si am donat ce am avut.

| Andreea_4752 a răspuns:

A trecut ceva timp de cand nu am m-ai facut un gest caritabil, dar sper ca atunci cand mi se iveste ocazia sa o fac.

| Barbu_Adita_1994 a răspuns:

Saptamana trecuta mi-am dat din hainele vechi si 20 de lei la un spital de copi.

| charna a răspuns:

Modul meu de viata

| KristinnaKr a răspuns:

Acuum mult mult timp.mi-as fri sa pot face lucruri caritabile mai des big grin

| TotulDespreTalesRunner a răspuns:

Acum 1sau2 ani cred la scoala pentru un copil.

| justanotheralien a răspuns:

Eu o sa fiu foarte sincera, cred ca n-am mai facut ceva caritabil de ani.

| Hopefree a răspuns:

Ori de cate ori am ocazia eu iubesc sa ajut oamenii.Chiar in acest moment ti-am raspuns tie la aceasta intrebare.Dar asta ii un lucuru minor pe langa multe altele.

| EllaCikka a răspuns:

Bună chiar ieri, am ridicat o bătrînă de pe stradă care căzuse jos din cauza zăpezii mi-a mulțumit și am dus-o pînă acasă fiindcă era amețită din cauza căzăturii... mulți treceau pe lîngă ea și nu o ajutau. Și am cumpărat împreună cu familia 500 de jucării de pluș și le-am donat fiecărui copil din gimnaziul internat ca să doarmă cu o mică parte de familie happy

| eusebiu99 a răspuns:

Atunci cand sunt intr-o buna dispozitie fac foarte multe lucruri caritabile.

| DeFaq a răspuns:

Sunt in toiul unui proiect..eu si colegii mei strangem bani pentru un camin de copii, in special pentru Amalia.O fetita de 6 ani care nu poate sa vorbeasca..incerc sa`mi conving parintii sa o adopte

| Melenguesa a răspuns:

Sunt prietenos cu prietenii laughing

| NELLSON a răspuns:

Acum o saptaman dar nu mai stiu ce am facut sad

| AlohaFromHawaii a răspuns:

Din păcate, noi nu mai facem acte de caritate.De ce? Pentru că suntem prea mândrii.

| rosalinda985 a răspuns:

Nu am m-ai facut de mult timp

| STyL3z a răspuns:

Ultimul lucru caritabil pe care l'am facut a fost acum 15 ani tinand cont ca am 14 rolling on the floor

| STyL3z a răspuns:

Pe data de 32.60. 5790

| AndyMkd a răspuns:

Azihappy

| ancaemilia a răspuns:

Ieri am donat o parte din haine copiilor saraci

| Sophia1100 a răspuns:

Ieri am donat o saltea, haine si dulciuri copiilor nevoiasi

| Simmi a răspuns:

In clasa a5-a cred. Chiar nu mai tin minte...