Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| Horia1313 a răspuns:

Nu am facut niciodata din pacate.sad

| DaW a răspuns:

Pe clasa a 4-a. laughing acum 4 ani,

| IoanaSorina a răspuns:

Saptamana asta, am donat bani pentru azilul de batrani

| paceandlove a răspuns:

Acum o saptamana

Răspuns utilizator avertizat
| LiviuStefan a răspuns:

In ultima vreme(adica saptamani)am stat numai in casa si inainte de vacanta am fost la scoala nu aveam cu sa fac fapte dar imi face mare placere sa ajut.Asa ca promit ca o sa fachappy!

| AIPS a răspuns:

Ultima data a fost saptamana trecuta cand le-am dat unor copii fara conditii ateriale niste hainute si jucarii^.^

| xLionel a răspuns:

Am ajutat un batranel sa se ridice de pe jos ca era beat laughing

| andreiTheDJ a răspuns:

Cam in fiecare zi fac fapte caritabile... ajut animale le dau bani si mancare la saraci... big grin

| IAliveInHell a răspuns:

Saptamana trecuta am donat niste jucarii si haine unor fratiori saraci

| SoloPC a răspuns:

Nici odata!

| TomyRO a răspuns:

Am facut eu candva, dar nu stiu cand.

| SovietMarshalPeter a răspuns:

O intrebare foarte buna, de exemplu eu nici nu mai stiu, cred ca ar trebui sa ne uitam un pic la noi si sa realizam ce a ajuns.

| ionutzwk a răspuns:

Ultia data am dat 5 lei ieri unui cersetor.

| ჯpLaNe a răspuns:

Cand m-am nascut big grin am facut fericita o familie intreaga!

| TheBlackEmo a răspuns:

Acum cateva luni am donat bani pentru o biserica!

| Onutsu a răspuns:

Pf, nu am facut un lucru caritabil anume, imi doresc, alaturi de mai multe lume, daca ar exista(cu suflet mare)sa facem voluntariat de lucruri caritabile, nu stiu, orice..imi place sa ajut, iar daca exista lume cu asemenea dorinte, nu exclud sa facem acest proiect.

| bogdiy a răspuns:

N-am facut nici o data

| Zapkitu a răspuns:

Nu prea le dau importanta lucrurilor caritabile, dar banuiesc ca, cat de curand.

| daniella9805 a răspuns:

In ultimele trei saptamani am "colindat" prin scoala, prin clase si strangeam banuti, haine, alimente sau jucarii, iar in ultima saptamana adica aceasta am facut mers la cumparaturi cu banii stransi din clase sidin vanzarea unor coronite si ornamente si am luat dulciuri, iar apoi am facut pachete copiilor saraci din scoala. m.am simtit foarte bine facand asta si sper sa mai repet experienta:X

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Am dat de mancare la caini sor adunat la mine la usa i-as baga te toti in casa asa mis de dragi

| hamsterita29 a răspuns:

Cand am strans cu clasa jucarii si hainute pentru copii de la orfelinat

| hamsterita29 a răspuns:

Niciodata

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Azi! Aveam 60 de lei ca sa ii cumpar la mama mea ceva si mi-au mai ramas 10 lei si i-am cumparat unei prietene mai sarace o pizza.

| taviyamato a răspuns:

Cred ca cel mai bun lucru caritabil care l-am facut a fost este si va fi MUNCA

| Darkguy a răspuns:

De Sf. Nicolae.

| ShizAnime a răspuns:

Chiar ieri! Am dat bani pentru o fundatie care ajuta copii sarmani.

| Gabriela_Siminutza_1997 a răspuns:

Ultima data cand am facut un gest caritabil a fost acum 2 saptamani cand unui vecin i-a ars locuinta sad

| alexmarton a răspuns:

Astazi, cand i-am dat 10 lei la un batran de pe strada, asa e Romania.

| AndreiPiticu99 a răspuns:

Dumnezeu a spus ca degeaba faci un lucru caritabil daca te lauzi pe nu stiu ce site de ex TPU