Cand ai facut ultima data un lucru caritabil?

De obicei la momente speciale din viata noastra (aniversari, ziua de nastere, un succes in cariera sau personal etc.) ne simtim darnici, ne-am deschide buzunarele sa impartim cu cei din jur din bucuria si succesul nostru. Facem asta din dorinta perfect umana de a fi apreciati, bagati in seama si de a socializa.

Este foarte bine cand ajungem sa fie asta o atitudine de viata, un permanent "modus vivendi". Sa punem mai sus de nevoile noastre, pe cele ale semenilor. Desi pare ca as descrie on profil de sfant, cred ca fiecare dintre noi avem puterea de a fi asa.

Ce crezi ca te motiveaza sa ajuti pe cineva aflat in nevoie? Crezi ca o faci pentru ca esti impresionat pe moment sau pentru ca este modul tau de viata?

Imparte cu noi gandurile tale si mai mult: imparte copiilor orfani si sarmani din Romania din belsugul sau din putinul tau, prin campania anuala ShoeBox - Cadoul din cutia de pantofi.

434 răspunsuri:
| Mjdolhfi a răspuns:

Ultima data a fost saptamana trecuta, de Mos Nicolae, cand am strans bani cu clasa si am cumparat cadouri pentru batranii de la un azil.Pentru noi a devenit o traditie acest lucru si ne bucuram de fiecare data cand reusim sa smulgem un zambet de pe fata acestor "copii mai mari", cum le spune doamna noastra diriginta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am facut.

| evolet24 a răspuns:

Zilnic,sunt o fire f miloasa si orice animalut il adun ii dau de mancare, orice batran care nu se poate ridica de pe banca il ajut sa se ridice, orice am care ii lipseste 1 ban la magazin il dau eu. spre ex acum 3 zile am gasit un copil pe strada, am oprit masina m-am dat jos si l-am luat de manuta si am inceput sa il cautam mama.in final am gasit-o dar am ramas dezamagita de mama acelui copil pentru ca nu il mai vroia.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
de fiecare data cand merg la biserica, sunt multi batranei fara putere financiara, iar asta ma face sa duc pachete cu mancare si sa le dau sa manance, si o fac cu mare drag ca pot ajuta 2-3-4 persoane sa isi inveseleasca cat de cat ziua.

| Pufffx a răspuns:

Azi si de Mos Nicolae.

| boxa97 a răspuns:

De Mos Nicolae si sper sa mai fac una de Craciun

| SteFan7 a răspuns:

Acum 2 luni.

| unknown12345 a răspuns:

Am dat 1 leu la un cersetor...

| NikoIsDirectioner a răspuns:

Maine laughing

| onasis1961 a răspuns:

Acum 5 zile.De sf.Nicolae!

| Parizzianu a răspuns:

Mereu fac lucruri in scopuri caritabile si imi dedic viata celor din jurul meu si nu ma motiveaza nimeni si nimic asta simt din tot sufletul meu dar bineinteles nu accept talharii si mincinosii, cei care isi merita soarta nu ma intereseaza!

| Ƨirenia a răspuns:

Cred ca ieri, cand i-am dat o tigara la un coleg care n-avea.
big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am hranit cainele unui cersetor.

| Tytos_Bătrânu_1996 a răspuns:

Luna Trecuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
De Sfantul Nicolae.
Te pup!

| W3R4 a răspuns:

Acum 2 saptamani, cand am strans bani impreuna cu clasa, pentru copiii cu dizabilitati dinntr-un centru de plasament...sa se bucure de Mos Nicolaie! happy

| ellisa123 a răspuns:

Luna trecuta cand la cercul de pictura s-a organizat o licitatie caritabila am cumparat 3 desene

| GoddessMaui a răspuns:

Cand aveam vreo 5 anisori, dadeam bani si paine unei tigancuse. Deci asta a fost acum 14 ani big grin

| motolo9ve a răspuns:

La scoala facem tot felul de evenimente carityabile, si de obicei toate hainele si jucariile le donez.

| CryChristiAN a răspuns (pentru motolo9ve):

De ce nu donezi si un i-Phone 5?big grin Sau galaxy S3.
Nu este act de caritate?big grinlaughing

Răspuns utilizator avertizat
| DubstepQueen a răspuns:

Ultimul lucru caritabil l-am facut acum cateva zile (luni), cumparand lucruri pentru copiii dintr-ul orfelinat din apropiere, pentru sarbatori.

| EvaneSScence a răspuns:

Poate astazi, pe TPU cand am vorbit cu cineva despre catelusul lui ranit.

| Simmi a răspuns:

In clasa a5-a cred. Chiar nu mai tin minte...

| d4ea a răspuns:

Acum 3 luni.

| eusebiu99 a răspuns:

Atunci cand sunt intr-o buna dispozitie fac foarte multe lucruri caritabile.

| Zenit313 a răspuns:

Ultimul lucru caritabil pe care l-am facut a fost pe data de 12.10. 2012.
Am grupa de sange 01 negativ!
Am donat sange de urgenta unei persone care a suferit un accident de masina si avea acceasi grupa de sange ca mine.
01 negativ doneaza la TOTI si primeste NUMAI de la 01 negativ.
Nu este compatibil cu 01 povitiv.
Sunt mandru ca am salvat o viata...

| tpubety a răspuns:

| Desire01 a răspuns:

Eri

| AndutzzaAnduu a răspuns:

Nici nu stiu daca am facut.