| Dan a întrebat:

Cati dintre voi ati dona suma de 10 lei pe luna la Crucea Rosie? Putem face acest gest nobil pentru a veni in slujba celor saraci.
Eu am inceput sa donez. Voi?

Răspuns Câştigător
| smaranta a răspuns:

Nu, n-am stiut ca se poate. Spune-ne si cum se procedeaza.

56 răspunsuri:
| Dan explică:

Eu dau prin cont bancar la Crucia Rosie din orasul meu.
Pentru MucealuiFlaimoc cauta pe net si vezi unde se gaseste la tine in oras.

| Dan explică:

Smaranta, intra pe www.crucearosie.ro si vezi cum se pot dona bani.

| Dan explică:

Cei care doresc sa faca donatii in bani pot face la urmatoarele conturi deschise de Crucea Rosie Romana.
Conturi deschise la BRD - Piata Romana:

RO44BRDE410SV20462054100 LEI

RO36BRDE410SV24659404100 EUR

RO85BRDE410SV18987804100 USD

www.crucearosie.ro/contact.html

| Dan explică:

Am tras o concluzie:unii dintre noi sunt solidari, alti nu.Multumesc celor care au raspuns la intrebarea mea.

nony
| nony a răspuns:

Esti sigur ca banii ajung la cei care au nevoie? De 10 lei m-am duce si as lua o paine si 2-3 felii de salam si i-as da unuia de pe strada, care intr-adevar se vede ca este amarat.As sta langa el pana ar manca tot, si mai mare ar fi satisfactia ca stiu ca din ajutorul meu a mai trait o zi si nu a murit de foame.

| georgica29 a răspuns:

Cred ca este o idee foerte buna pentru ce sunt multi oameni care chiar au nevoie dar multi oameni rai cheltuiesc jumatate din acesti bani pe nevoile lor proprii si nu mai ajung la cei care au nevoie de ei.

| elena a răspuns:

Nu dau bani dacat in mana celui care trebuie...toti banii adunati de pe actele de caritate, si sunt o gramada, nu sunt sigura ca ajund acolo unde trebuie. Spune-mi si mie cum procedezi?

| Elena1234456 a răspuns:

Nu am stiut ca se poate dona si intru pe siteul crucii rosii ca sa vad cum pot dona

| shishilik a răspuns:

Nu am stiut ca se pot dona bani pentru asa ceva... dar sincer, nu as da 10 lei pe luna pentru cei saraci. Prefer sa merg sa ajut cu mancare, haine, decat cu bani.

| Ciklone_Adelina_1980 a răspuns (pentru shishilik):

Ma bucur ca ganditi asa bine eu am 5 copii si din cand in cand si eu as mai avea nevoie de ajutor am patru copii la scoala si cand vad ca mai multe cere saracului decat celui care are ma ia cu fiori am baiatul in clasa a 5 a la seminar in targoviste am crezut ca daca au credinta pot face si eu un viitor mai bun baiatului dar de unde cand l-am inscris ni s-a spus ca dam 160 ron pe luna ca sta la internat si cand au inceput scoala neau cerut 210 ron si nu te ajuta nimeni mare dreptate ai si eu cand am avut din putinul meu am vazut pe cineva ca nu are mancare sau imbracaminte le-am dat ce am putut eu nu am auzit de crucea rosie sa ajute pe cineva poate pe ei

mlm
| mlm a răspuns:

Eu si firma la care lucrez sintem donatori fideli ai Crucii Rosii, deci la mai multe donari anainte.

| LuS[z] a răspuns:

Stiu ce inseaman sa ajuti un om!

| marie a răspuns:

Bunicul meu lucreaza la Crucea Rosie Romania, se strang bani dar nu se dau, cu ei se cumpara mai multe lucruri folositoare, calculatoare, haine, nimic nu ajunge la cei saraci, cel mai bine e sa te duci la un biet amarat de pe strada, cumpara-i o paine si ceva de baut, apa si ceva acolo, o bucata de branza sau ceva. M-am gandit de mult la ceva, dar nu stiu ce sa fac... o camera la hotel pentru a se spala, a se barbieri daca e barbat si ii cumpar eu haine de la bazartongue niste pantofi si ii dai in mana niste bani, 10 lei si o punga cu alimente
in rest nu am cu ce sa ii ajutsad

P. s. :Nu vreau betivi, aia nu ii suport!cryingX-(

| marie a răspuns:

Sincer mi se pare destul de istet ce a zis SpikE,... voi dc credeti ca unii au ajus ce au ajuns, au baut si multe altele, voi ii dat banii unoara de pe strada, dar de unde stiti voi ca nu isi cumpara tigari sau bautura, eu cred ca le este bine pe strada, ca asa faceau ceva sa scapa de chinuri, dar...thinking nu stiu, voi scrie in viitorul meu apropiat o carte despre cei sarmani intitulata Sperand la viata de Melania Georgescu, daca va aparea sa o luati, pentru ca va fi interesantabig grin>...

| wannabe a răspuns:

A venit pe la scoli sa ne faca membri crucea rosie dar nu ne explicat exact ce si cum si am refuzat. cine stie unde se duceu bani. au venit, au intrebat "vreti?", am raspuns "nu" laughing

| matura a răspuns:

Eu nu am donat prin Crucea rosie, dar ajut prin donatii, la biserica romano-catolica, din Chitila, unde sunt copii orfani cu handicapuri multiple, batrani neajutorati, etc.si sunt ingrijiti de calugarit
e, din ordinul Maicii Tereza. Ei au nevoie de ajutor pentru ca sunt neajutorati.

| arn64 a răspuns:

Eu am donat da doar putin. Sper sa ajute.

| SpikE a răspuns:

De ce oare acei oamenii au nevoie de banii? simplu findca in tinerete au frecat luleaua iar acum cand nu mai pot muncii n-au pensie, mai mult mie mila de cainii de pe strada ca n-au ce mancahappy

| elenush17 a răspuns (pentru SpikE):

Daca vrei sa fii awesome sau daca esti awesome, ajuta oamenii in dificultate. Trebuie sa ne ajutam aproapele, asa e frumos si crestinesc

| nicoleta_7429 a răspuns:

Eu sunt membru Crucea Rosie si am cotizatie pe luna de 5 lei. Sunt membra de 2 ani.

| alexdop21 a răspuns:

Bai eu unu m-am saturat de donat bani, de unde la tot felul de din astea de caritate sa dau bani frate, ce mie imi da cineva?
Pe dracu, astazi da-i unui cersetor 1 leu, maine dau la crucea rosie 10 lei, poimiaine 100 la alina fetita bolnava de leucemie si tot asa! Ia mai lasa-ma frate cu din astea, nu imi trebuie, daca e sa ma imbolnavesc vreodata rau nu am nevoie de nimic, toate se intampla cu un scop si asa trebuie lasate din punctul meu de vedere!

| claudya a răspuns:

Eu dar nu vad finalitatea acestui gest...

| YeowangBalam a răspuns:

Da, cu mare placere, doar trebuie sa-mi spui unde pot gasi in Timisoara, Crucea Rosie!

| Luiza_4305 a răspuns:

N-am stiut de acest gest de umanitate; desigur ca as donawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dau si nici nu am de gand sa dau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dau.stat`ul Roman ce face? de ce nu ajuta ei.sunt`em sub comanda statului ei vor sa ne conduca. sa`si asume cosecintele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai oricum din impozitul ala de 16% la salariu am semnat sa se doneze 2% pentru copiii bolnavi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un ban pentru saraci nu ajung la acestia, sa va intre bine in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu deja cotizez la smurd cei 2% din salariu. dar dane draga. unde sunt bani apare si lacomia si ispita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da as dona si eu dar unde ca aici in varful muntelui nu avem un centru, asa ca habar nu am ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa ma fac membru la crucea rosie in dr.tr.severin,darcum pot sa ma fac