| Dan a întrebat:

Cand ati dat ultima data alimente unor oameni saraci? Eu am dat alimente mai multor oameni saraci saptamana trecuta. Voi ati facut acest gest nobil?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii saraci nu sunt neaparat si cersetori. Ei sunt vecinii nostri sau a prietenilor nostri, sunt batranii care isi cumpara 2 cartofi din piata si nu le ajung banii nici pentru atat, sunt batranii singuri care nu ies din casa pentru ca nu pot si nici nu au bani pentru a-si cumpara ceva. Pe ei sa ii ajutam. Cred ca intrebarea lui Cadariu, a fost de fapt un indemn asa cum se practica pe TPU: "cine stie/face.../ hai sa facem/spunem... Incep eu"!
Si, intr-adevar este un gest nobil sa dai de mancare unora care nu au.

24 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

N-am dat fiindca nu ''sed'' pe banii mei, inca sunt student si nu-mi permit astfel de gesturi.
Totusi, buna remarca lui HepHap. Daca as da, as face-o in primul rand pentru. mine, si nu pentru a expune celorlalti acest lucru.

cami
| cami a răspuns:

Nu trebuie sa fiti toti asa deranjati. Uite, poate ca eu la randu-mi il intrebam : Dar tu? (si raspunsul il gasesc in intrebare).
Si cand a spus "gest nobil", nu cred ca s-a referit neaparat la fapta lui. Asa ca inainte, doriti-va sa cunoste-ti omul intai, si dupa, sariti ca lupii.

daniela
| daniela a răspuns:

Duminica

HepHap
| HepHap a răspuns:

Si esti si foarte modest, Cadariu! Intrebarea era cu adevarat "nobila" daca te opreai dupa primul enunt.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Cami, intreaba si ti se va raspunde!

Nu raspunde ca poate vei fi intrebat!

| Cryssy a răspuns:

Acum cateva luni, cred...

| Dan explică:

Acum se vede cine are dreptate din raspunsurile voastre.Multumesc.

| MisterKat a răspuns:

Cred ca acum un an, de Craciun, i-am dat la un copil niste bomboane.
Am mai dat si sandvisuri, am dat de mai multe ori incat nu imi amintesc.
Da, nu e bine sa ne laudam... e bine sa facem o fapta caritabila si sa nu ne facem publicitate, cum fac politicienii nostri...

O zi buna!

Daniel.

| Viuvi a răspuns:

Dap, insa a mai fost si o faza in care am dat o paine si mi-a zis ca vrea bani, ca nu vrea paine.
hmm. ce hoti mai sunt... de asta acum evit sa mai dau desi e un gest frumos!

| matura a răspuns:

De cateori se iveste ocazia.

| eek a răspuns:

Pai tot timpul cand fac chestia asta.respectivele alimente ajung sa fie aruncate de aiurea pe strada.sau in cel mai bun caz.mancate de un catel.asa ca nu prea are rost... sau daca le dau bani se duc si isi iau bautura.sau cum am intalnit recent...aurolaci la coltul strazii care se plimba printre masini ca sa primeasca bani... nu condamn pe nimeni.nu se stie din ce situatie au ajuns asa. dar betivii si alcolistii nu o sa i mai ajut in veci.pentru ca mai mult rau le faci decat bine... sau tot recent.eram prin oras cu prietenul meu... si era un copil care canta la fluier si avea langa el un catel (caruia ii pusese pe cap o palarie) si tot timpul cand treceam pe acolo ii dadeam 1 leu. si atunci cand am ajuns din nou pe acolo.am vrut tot asa sa i dau un ban.si prietenul meu mi a zis ca il cunoaste pe respectivul copil.si ca sta si cerseste si dupa aia isi ia tigari si se duce la salile de net...si sta acolo cu noptile. cum sa mai ajuti in conditiile asteathinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram acasa, a venit un cersetor la usa la mine...Mama i-a dat o paine, si stii ce a facut cu ea? Ia "multumit" si a lasat painea la colt.
Acum sa le mai dau ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asta s-a vrut o ironie, am in bloc o vecina careia ii dam regulat din toate, dupa putinta. In alta ordine de idei, daca dai mincare unui cersetor te injura si decit sa il trosnesti, mai bine il ignori... adica nu-i dai nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata ce ajuti nu trebuie sa mai stie si alti.Acest lucru se numeste lauda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, ca tot veni vorba de "stiut altii". Avind in vedere ca numai voua v-am spus, in rest nu chem tot blocu sa vada cum ajutam noi o batrina, cred ca ma incadrez in standardele voastre de modestie. Si pentru ca spuneti "am dat pentru mine", eu n-am dat pentru mine, ca nu ma ingras din asta, am dat pentru persoana respectiva, ei ii folosestebatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt total de acord cu remarca lui @hep hap. un ''gest nobil'', ramane nobil atata timp cat nu i se face reclama, dupa aceea se numeste ''populism ieftin''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si ma simt minunat dupa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri am dat 5 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur nu esti unul singur bun aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc Magyara Rudolf Leonard, am 24 de ani si bani prea putini pentru a-mi permite medicamentele necesare tratarii afectiunilor de care sufar. Nu am pe nimeni, am crescut, de la un an, in mai multe case de copii din Sibiu, iar de la 18 ani sunt pe drumuri. Acum dorm la un adapost de noapte din Sibiu si nu pot munci pentru ca medicii mi-au interzis efortul fizic. Sufar de ciroza hepatica, ulcer, leucemie si scolioza toracica si am nevoie, lunar, de medicamente in valoare de aproape cinci milioane de lei pentru a putea urma tratamentul prescris de medici.
Ma adresez oamenilor cu suflet si credinta in Dumnezeu sa ma ajute pentru a putea continua acest tratament. Cei care doresc, ma pot ajuta cu mici donatii in contul deschis la BCR : RO36RNCB0231088855520001 (lei). Va rog ajutati-ma! daca nu, pot sa mor!

E-mail: rudolfleonard13@yahoo.com Telefon: 0757205495

Va multu mesc anticipat.

Boala, disperare, durere, neajutorare si cate sinonime ar putea descrie situatia acestui om. In jurul nostru in fiecare zi mor oameni. Mor sau traiesc cu o frica teribila de moarte din cauza indiferentei noastre. ÃŽn fiecare zi semenii nostri duc poveri grele in sufletele lor. Cine dintre noi este gata sa intinda o mana de ajutor? Nu pot sa ajut acest om financiar, dar vreau prin acest anunt sa sesizez pe cei care nu stau cu mana intinsa si pot sa puna ceva deoparte ca sa contribuie la aceasta nevoie.
Dumnezeu spune ca: religiunea curata si neintinata inaintea Lui consta in cercetarea vaduvelor si orfanilor in necazurile lor. (Iacov 1). Tu ce faci in acest sens. Contribuie si tu la salvarea lui Rudolf. Am aflat despre situatia lui de la el, cand a lasat mesajul de mai sus intr-un comentariu pe acest blog. 0757205495

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu i nevoie sa te lauzi cu un gest nobil, iarta ma ca te intreb dar vrei sa impresionezi pe cineva? daca faci o fapta buna nu astepti rasplata nici macar un multumesc sau un zambet... ajuti pe cineva stiind ca faci un lucru bun intr o lume atat de rea si de poluata, am citi ca faptele noaste bune nu se vor sterge niciodata dar fii sigur ca nimeni nu va fi acolo sa te vada pe tine savarsindu le

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni saraci trebiue sa ii invatam sa nu primeasca si sa mearga la tuica sasi de mancare nu dati bani datile alimente

| danyzk a răspuns:

Mie nu mi s-a intamplat dar de fiecare data cand am o haina care nu imi mai trebuie nu o arunc ci o dau unui om sarac! nu are rost sa o arunci

| cipriano a răspuns:

Da pe 26. 10. 2009 de ziua meahappy