Locul fiecărui copil este în familie!

În România, sunt mii de copii invizibili. Ei sunt copii care nu pot merge la doctor şi la scoală, sunt copii care sunt abuzaţi sau care nu au acte de identitate, sunt copii care au la rândul lor copii. Sunt copii care pot fi părăsiţi de părinţii lor. Locul copiilor este în familie, dar 1 din 10 copii este în pericolul de a fi părăsit. Este o cifră dureroasă şi care reflectă doar o parte din realităţile din România.

Conform datelor din teren, serviciile de prevenire sunt de cel puţin 10 ori mai ieftine decât cele de protecţie. Cu aceeaşi sumă de bani putem salva 200 de copii sau putem plăti doar îngrijirea unuia singur.

UNICEF a început anul trecut Proiectul Prima prioritate: niciun copil invizibil în parteneriat cu Direcţiile Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului şi Instituţiile Prefectului din judeţele Bacău, Botoşani, Buzău, Iaşi, Neamţ, Suceava, Vaslui şi Vrancea şi cu sprijinul Direcţiei Protecţiei Copilului din cadrul Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale. În cele 64 de comunităţi selectate au fost identificaţi 12.000 de copii invizibili, iar în acest moment lucrăm pentru rezolvarea problemelor lor.

UNICEF cu sprijinul Realitatea TV organizează în perioada 23 iunie – 23 iulie 2012 campania de strângere de fonduri Niciun Copil Invizibil.

Persoanele care doresc să sprijine copiii invizibili pot:

Trimite un SMS la 8848 în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr valabil în reţelele Cosmote, Orange şi Vodafone;

Pot suna la 0900 900 230, apel în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr gratuit pus la dispoziţie de Romtelecom;

Pot dona online pe unicef.ro

Pot face donaţii în contul UNICEF la orice sucursală BRD-Groupe Société Générale (menţionând cod 09).

Pentru mai multe detalii despre Campania Niciun Copil Invizibil vizitaţi unicef.ro şi paginile de Facebook SusţineUNICEF şi UNICEF Romania.

165 răspunsuri:
| LineGuide a răspuns:

Din pacate aceste lucruri sunt reale si totusi, desi sunt multe incercari, foarte putine cazuri sunt rezolvate.

| thalyslly a răspuns:

Daca familia e nebuna...mai bine nu

| GabiiHaș a răspuns:

Trist, foarte trist. ce pot spune, mi se rupe inima.

| deeadeea111 a răspuns:

Trist,dar totusi adevarat

| HighByTheBeach a răspuns:

Este foarte trist! Imi vine sa pling. Sarmanii

| kiv1990 a răspuns:

E foarte trist ca se intimpla asa ceva. In acest caz chiar animalele sunt mai bune decit oamenii, nu pot incelege cum poti sa-ti lasi copilul

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Efoarte trist ca acest lucru se intampla in Romania si chiar foarte des. Copii au dreptul la o familie care sa il iubeasca si sa ii creeze un viitor. Si ne mai miram de ce ajung copii sa se drogheze sau sa fie batausi. Cei cu o astfel de viata a avut un trecu trist. Imi pare rau! Ma bucur ca sunt oameni care se gandesc la asta.

| MitroKta a răspuns:

Dar cand copilul nu mai are familie?

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Trist...

| Remus13 a răspuns:

Este foarte trist ce se intampla astazi. Foarte trist crying.

| Antoniacopiluța a răspuns:

Cat de trsita e viata pentru unii copii, Doamnecrying

| MEIALI a răspuns:

Ce trist e...

| whattt a răspuns:

Este adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| Athée a răspuns:

E atat de trist ceea ce se intampla. Viata uneori nu e deloc corecta. Felicitari celor implicati in proiect.

| ItachiUchiha a răspuns:

Uni isi doresc mult un copil iar alti il trateaza ca un sac imputit de box.

| Mădălllinna a răspuns:

sad Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Luka杀手的女孩 a răspuns:

Trist fiecare copil trebuie sa aiba o familie si sa traiasca alaturi de parintii lui.

| V1sL0w a răspuns:

Ba esti nebun?

| Lolităăăă a răspuns:

Exact. Fiecare copil trebuie sa aiba pe cineva. Unii parinti sunt chiar niste scorpii. Isi lasa copii pe drumuri fara mancare si apa.

| Bogdan_9316 a răspuns:

Trist

| CeaCuMasca a răspuns:

Toți vă umeziți pe aici.Amuzant.

| mary4048 a răspuns:

Eu,daca as fi legiuitor as da pedepse aspre pentru parintii care isi neglijeaza sau exploateaza copiii!

| lSummerl a răspuns:

DA mi se rupe inima broken heart

| lSummerl a răspuns:

Viata nu e intodeauna corecta este trist cand se intampla asta

Răspuns utilizator avertizat
| Uratu140 a răspuns:

Ce trist...��oau

| đɾεαmεɾ a răspuns:

Nu este drept, fiecare copil ar trebui sa aiba o familie..nu imi vine sa cred ca cineva ar fi in stare sa ii abandoneze(atunci de i-au mai adus pe lume? ...ca sa sufere?). Acele persoane care isi parasesc copii ar trebui sa fie cu privirea in pamant de rusine O.O