Locul fiecărui copil este în familie!

În România, sunt mii de copii invizibili. Ei sunt copii care nu pot merge la doctor şi la scoală, sunt copii care sunt abuzaţi sau care nu au acte de identitate, sunt copii care au la rândul lor copii. Sunt copii care pot fi părăsiţi de părinţii lor. Locul copiilor este în familie, dar 1 din 10 copii este în pericolul de a fi părăsit. Este o cifră dureroasă şi care reflectă doar o parte din realităţile din România.

Conform datelor din teren, serviciile de prevenire sunt de cel puţin 10 ori mai ieftine decât cele de protecţie. Cu aceeaşi sumă de bani putem salva 200 de copii sau putem plăti doar îngrijirea unuia singur.

UNICEF a început anul trecut Proiectul Prima prioritate: niciun copil invizibil în parteneriat cu Direcţiile Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului şi Instituţiile Prefectului din judeţele Bacău, Botoşani, Buzău, Iaşi, Neamţ, Suceava, Vaslui şi Vrancea şi cu sprijinul Direcţiei Protecţiei Copilului din cadrul Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale. În cele 64 de comunităţi selectate au fost identificaţi 12.000 de copii invizibili, iar în acest moment lucrăm pentru rezolvarea problemelor lor.

UNICEF cu sprijinul Realitatea TV organizează în perioada 23 iunie – 23 iulie 2012 campania de strângere de fonduri Niciun Copil Invizibil.

Persoanele care doresc să sprijine copiii invizibili pot:

Trimite un SMS la 8848 în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr valabil în reţelele Cosmote, Orange şi Vodafone;

Pot suna la 0900 900 230, apel în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr gratuit pus la dispoziţie de Romtelecom;

Pot dona online pe unicef.ro

Pot face donaţii în contul UNICEF la orice sucursală BRD-Groupe Société Générale (menţionând cod 09).

Pentru mai multe detalii despre Campania Niciun Copil Invizibil vizitaţi unicef.ro şi paginile de Facebook SusţineUNICEF şi UNICEF Romania.

165 răspunsuri:
| hunea a răspuns:

Trist intr-adevar!

| NuSeZiceANONIM a răspuns:

Mda... foarte trist!

| Ree07189 a răspuns:

Și eu cred ca copii trebuie sa crească în familie dar din păcate sunt mulți copii abandonați mie chiar mi-e mila de ei

| ZuzuPlik a răspuns:

Frumos...crying

| Ciklone_Adelina_1980 a răspuns:

Eu nu vreau sa supar pe nimeni am si eu 6 copii si de cand cu criza este cam greu sa mai le ofer ce le ofeream inainte dar eu vreau sa spun ca pentru cei de la putere toti copii sunt invizibili cu ce alocatie are 42 de lei sa fim seriosi cum poate trai un copil cu sums aceasta

| TaviMen a răspuns:

Saraci! sad

| TheOneGirl a răspuns:

Chiar ca trist!

| Jake109 a răspuns:

Locul unui copil e in familie! ce lucru adevarat! Familia mea(parinti ) au in Anglia unde locuim o casa de copii neajutorati care sunt gasiti pe drumuri flamanzi! Si acum ma gandesc ce inima mare au! cand uni isi arunca copii in strada!

| Dizzч a răspuns:

Este foarte trist ce se intampla cu multi copii nevinovati in ziua de azi datorita inconstientei si nepasarii unora..gandindu-te cati ar da orice sa aiba un copil si nu pot. Trist ca exista astfel de fiinte! happy

| Pisicutayna a răspuns:

Foarte trist

| sudenta a răspuns:

Femeia care naste un copil ar trebui sa acepte ca vrea sau nu are un copil dar de multe ori se intampla sa isi paraseasca copii si mai grav sa abuzeze de ei alea nu se pot numi mama

| Pietonu a răspuns:

Foarte trist crying((((( are cineva o batista

| vikisim333 a răspuns:

Sunt de acord

| Razvanboss01 a răspuns:

E foarte trist ca se intampla asta... Oamenii care-si doresc enorm un copil poate nu au parte de el, iar pentru unii, un copil e un sac de box, sau o risipa de bani si scapa de ei. Felicitari tuturor ce se implica in acest proiect! Trist crying Cand ii vezi pe astia ca-si abandoneaza chiar o parte din ei iti vine sa-i omori pe loc! Adry05 a avut dreptatae cu privire la cei ce se implica!

| noneofyourbuisness a răspuns:

Trist si adevarat

| loveyourlifeis4ever a răspuns:

De ce UNICEF nu poate colabora cu scolile din Romania ca ele sa organizeze un proiect in care imaginatia copiilor sa fie impartita si "amestecata" de exemplu sa faca haine ei singuri, sau desene (cu MICHAEL JACKSON SAU CU ALTELE) SAU CEVA. CACI copii aceeia au nevoie de NOI fratilor!(si surorilor)

| unknown12345 a răspuns:

Saracii copii...ma,daca tot ii abandonati, de ce ii m-ai nasteti?!?!? N-aveti bani? Atunci de ce ati facut-o?

| DytzuDubstep a răspuns:

Am trimis

| SweetMaryXD a răspuns:

E foarte trist... De ce oamenii nu isi pot iubi copiii? Adica, totusi, sunt copiii lor! Ar trebui sa ii iubeasca ORICE ar fi.

| Paddoxe a răspuns:

Foarte trist dar din pacate sunt multi oameni care isi abandoneaza copiii crying

| myHappyDay a răspuns:

Nu e corect deloc ca se intampla asa ceva! Doar din dorinta de...sunt sunt prinse la mijloc vieti nevinovate! Cand ii vezi pe astia ca-si abandoneaza chiar o parte din ei iti vine sa-i omori pe loc! Adry05 a avut dreptatae cu privire la cei ce se implica! Bravoooooooooooooooooooooooooooooooooooo!

| Catiche_Elena_1994 a răspuns:

Copilul are dreptul la o familie

| MelyTheSwettGirl a răspuns:

Saracii.........foarte trist sad

| anamariacornea123ana a răspuns:

Am citit aseara un articol care spunea ca seful echipei stelei becali i-a cumpaarat unui copil sarman fara parinti care statea numai cu bunica lui o casa de mi de euro pentru el si bunica lui si a zis ca el va fi de azi in ainte tatal copilului acela

| Vition_Cris_1990 a răspuns:

Desigur ca e o problema.Dar de ce sa nu lichidam sa zicem sursa problemei.Sursa sunt poate uneori stresurile celor mari, dar in cele mai multe cazuri e doar neglijenta celor mari in timpul sexul.Adica de ce dati nastere unor copii nededoriti, ca ei sa fie laa fel niste degeneratii ca voi?
Eu urasc cei care fac asta si respect copii care a putut trece peste asta si au devenit ceva mai bun decit parintii lor
Cred ca unicul lucru ce mai trebuie spus e : HAIDETI SA FACEM UN BINE)!

| S1L3nT a răspuns:

E foarte trist... Vreau sa marturisesc ca ma doare foarte tare sa nu am bani sa dau la toti care au mana intinsa...respect TPU

| Dukuu a răspuns:

Hua basescu muja Iliesc si tu Boc esti toc jos Base muriti toti copii la putere!

| Valentin_7461 a răspuns:

Foarte trist

| Hao2234 a răspuns:

Fiecare copil merita sa aiba o familie si mie chiar mie mila cand ma uit asa la stiri si vad ca uni copii nu au