| TPU.ro a întrebat:

Printr-un SMS la 858 poti sa donezi 2 euro pentru o noua sectie de terapie intensiva nou-nascuti la Marie Curie. Nu ramane indiferent! http://www.inimacopiilor.ro

45 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Intrebarea mea este alta cat din acei 2 euro ajung la spital?
Stiu ca firmele de se ocupa cu plata prin sms au niste comisioane de te doare capul, as prefera sa donez prin o banca care nu imi ia comision la depunere si nici spitalului sau aasociatiei care se ocupa sa nu ii ia comision pentri depunerea mea (de exemplu CEC BANK) Nu vreau sa donez nici pentru firma cu SMS-urile, nici pentru banca, si nici pentru altcineva deci bani mei sa ajunga unde trebuie.

| 愛日本 a răspuns:

Eh, dar dacă trimitem sms ne consumă nouă creditul, dacă era pe gratisera mai bine oh go on

| swat009 a răspuns (pentru 愛日本):

Asa-i

| ThEEmperoR a răspuns (pentru 愛日本):

Ha! Daca era pentru maicata sau taicatu nu mai ziceai asa! Trimite-ai si 50 euro pentru ei!

| 愛日本 a răspuns (pentru ThEEmperoR):

Uite ca n-a fost!
norocul meu!
HA!

| ThEEmperoR a răspuns (pentru 愛日本):

A da? De ce razi aia ti se intampla! O sa vezi asta mai tarziu pentru acest raspuns!

| 愛日本 a răspuns (pentru ThEEmperoR):

LoL ce tampit. Tu chiar esti plictisit?

| MasterOfDisaster a răspuns:

De fapt eu vad situatia in felul acesta:trimit un SMS la un nr de 3 cifre, imi ia 2 euro si nu stiu incotro se indreapta, poate in contul unui bogatas gras si chel, poate in buzunarul unui escroc care face ce stie el mai bine (profita de pe urma fraierilor).
De unde stiu eu unde ajung banii? De unde sa stiu eu ca ajut pe cineva care chiar are nevoie?

| Brâncuşi a răspuns:

Va cred voi userilor nu sunteti multumiti de a dona un ban...pana la urma ganditi-va si voi cati copii se nasc cu malformati si multe alte complicatii, daca voi ati fi in locul lor? Pe langa asta nu va obliga nimeni sa donati totul e din inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pus si pe blog intrebarea, dar e inca in moderatie infinita, asa ca o re-postez aici. Nu de alta, dar cand imi ofer cu drag banii unui ONG, vreau sa fiu si sigur ca fac ceva util cu ei. Deci:
Cum explica Asociatia Inima Copiilor problemele de personal de la sectia de chirurgie cardiaca infantila a spitalului Marie Curie? Oare donatiile noastre vor urma acelasi drum? Acela al cumpararii de instrumentar modern dar inutil, din moment ce fondurile de personal ale sectiei sunt insuficiente pentru a si angaja medici profesionisti care sa le foloseasca eficient? Sunt foarte trist cand citesc din presa ca gesturi de buna credinta ( sau fonduri europene) sunt cheltuite inutil, prin nepriceperea unor asociatii de a corobora mijloacele obtinute cu personalul care sa le utilizeze eficient. Iar cei carora le sunt destinate nu primesc nimic efectiv din speranta initiala. Puteti sa reveniti cu detalii explicite, daca tot ati postat acest blog si initiativa simultan cu scandalul din ziarele engleze?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi donat daca aveam credit pe tel.

| Petrica44 a răspuns:

Nu-mi trimite sms-ul! Imi spune ca numar inexistent...

| Laurentiuuu a răspuns:

Nu e asa, donam si donam degeaba deoarece nu ajunge nici un ban acolo, pentru ce sa donam sa le luam masini?
Daca chiar vrem sa ii ajutam, ma duc la ei la spital si le dau bani in mana si stiu sigur ca bani vor ajunge la ei

| AVRILavigne1000 a răspuns (pentru Laurentiuuu):

Asa este asta as face si eu

| Neamtu a răspuns (pentru Laurentiuuu):

Felicitari laurentiu, ai dreptate.

| Eisenheim a răspuns:

Din câte am înțeles s-a făcut un sac de bani din amenzi pentru nepurtarea măștii, au mers macar 2 euro din toată suma respectivă la vreun spital? happy

| ovidiu8msn a răspuns:

Dam bani la stat, platim taxe peste taxe. La ce naiba sa mai dam alti bani? Eu imi fac treaba de contribuabil. Si statul sa si-o faca pe a lui. Nu donez nimic.

| Mădălllinna a răspuns:

Da!

| MrBlueEnergy a răspuns:

Am trimis.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Daca as vedea ca incepe sa se construiasca as dona

| BountyWG a răspuns:

Despre cardiochirurgie la marie Curie:
Va inteleg nemultumirea legata de faptul ca Departamentul de cardiochirurgie de la Marie Curie inca nu functioneaza. Din pacate, pe langa efortul de a amenaja si utila cel mai modern spatiu medical din Romania, cu costuri cat mai mici, trebuie sa ne luptam si cu inertia celor responsabili pentru a face acest departament sa functioneze.

Totusi, am facut ceea ce toata lumea zicea ca lipseste: un loc unde sa poata fi practicata cardiochirurgia pediatrica. Nu ne oprim aici, o sa facem ca acest departament sa functioneze, desi nu asta ar trebui sa fie treaba noastra.

Lucurile se misca, dar mult mai incet decat am dori noi. Ne luptam cu un sistem in care birocratia face sa dureze luni de zile lucruri care s-ar putea rezolva in caeva zile:

- posturile intarzie sa fie scoase la concurs;

- se intarzie echivalarea studiilor medicilor romani care lucreaza in strainatate si doresc sa vina la sa lucreze la Marie Curie.

Daca se organizeaza totusi concurs, asa cum spunea si Dr. Astarastoaie, presedintele Colegiului medicilor, specialistii nu se prezinta la concurs, lucru pe jumatate adevarat. Nu se pot inscrie la concurs medicii care nu au studiile echivalate. Vorbim, de exemplu de Dr. Serban Stoica, cardiochirurg, medic primar la Bristol si de dr. Catalin Badiu, cardiochirurg, medic specialist la Munchen. Acestia, desi sunt specializati in strainatate, desi profeseaza acolo si sunt apreciati, nu se pot inscrie la concursurile organizate aici pentru ca inca nu li s-au echivalat studiile.

Astfel, desi s-au aprobat in toamna anului trecut, in sedinta de guvern, 76 de posturi pentru cardiochirurgia de la Marie Curie, inca nu exista prea multi oameni angajati. Mai precis, s-au angajat:

- 2 medici cardiologi - cu care practic s-a reinfiintat cardiologia la Marie Curie, care nu mai exista de mai bine de un an;

- 15 asistente - care, din cauza unei erori (deliberate?) facute de Ministerul Sanatatii in ce priveste distribuirea posturilor, au fost impartite intre celelalte sectii ale spitalului, pentru cardiochirurgie ramanand doar 3.

- 1 medic cardiochirurg, Dr. Anca Mandache, medic primar, specializat la Marsilia.

E adevarat ca nu s-au prezentat anestezisti la concursuri, speram ca acest lucru sa se intampla in viitor.

Ni s-a promis ca se vor mai face angajari in viitorul apropiat. Speram ca, dupa tot ce s-a vorbit in presa in ultimul timp, cei implicati sa isi tina promisiunea.

Noi nu ne lasam. In momentul de fata pregatim impreuna cu Dr. Anca Mandache si cu specialisti din Marsilia un plan de scolarizare a personalului, misiuni medicale etc, totul pentru a porni cat mai repede si mai bine activitatea in departament. Si o sa reusim, va promitem!

Si va multumim pentru ajutor!

| vangheliss99 a răspuns:

Si daca, am doar 12 ani si nu am euro pe credit la tel, ca am doar minutei n Vodafone ce fac?

Răspuns utilizator avertizat
| Zapkitu a răspuns:

De aceste lucruri ar trebui sa se ocupe statul. Unde este statul cand ai nevoie de el? In vacanta...

| JstGeorge a răspuns:

Eu am trimis cu mare drag sms-ul.

| Plolice a răspuns:

Macar de ati incepe sa construiti nu doar sa cereti bani, prin faptul ca nu construiti noi intelegem ca banii nici macar nu ajung acolo

| CrazyName a răspuns:

Oooo... mai ca ma face sa vars... Stai! Scaunul e murdar de voma! Intru mai tarziu!

Răspuns utilizator avertizat
| HeloKity a răspuns:

Daca as avea si eu bani as trimite. Dar in Romania de azi cei 2 euro sunt multi bani pentru uni.Iar intrebarea mea este:daca noi le donam bani lor, noua cine ne da bani?!

| JungleHell a răspuns:

Am donat si o voi mai face macar din cand in cand. Insa am vazut ca au luat aparatura de ultima ora si sectia respectiva sta ferecata cu nu stiu cate lacate cu toate ca exista personal calificat din abundenta insa marea lor majoritate nu profeseaza fara 2-10 000 $, euro sau lire in buzunar si macar pe un sfert din atat cadou/bonus de la tine, pentru ca pentru unii conteaza intai gramada de bani si apoi binele tau sau al altuia cu toate ca uneori au tot instrumentarul la dispozitie. Fara punct de vedere politic vorbind dar cred ca 858 provine de la,, Mereu aproape" al antenelor lui Voiculescu si daca ala cu altii ca el gen Patriciu, Becali s.a. ar dona fiecare 1-2 milioane$ (din zecile sau sutele pe care le au) s-ar face trei sectii de utlima generatie dar sa fie functionale cum trebuie. Iar cei de rand sa donam pentru intretinerea/aprovizionarea lor.

| MikeyKookie a răspuns:

Am donat fiindca sora mea care este pe moarte a vrut sa donez si am donat de pe toate telefoanele!happy

| eusebiu99 a răspuns:

Eu am donat 2 euro pentru ca stiu cum e sa fii bolnav.Si in plus eu ii ajut pe cei neajutorati.happy

| LitaKamelya a răspuns:

Eu una am fost la Marie Curie si am vazut copiii care trec prin asta. Poate noi credem ca ei sunt diferiti de noi, ca sunt dezamagiti. Da de fapt sunt mici razboinici ce lupta pentru viata lor cu zambetul pe buze.
Am donat chiar si pentru Little People care ii ajuta pe cei de la oncologie. Succes!

| nicolaenistor a răspuns:

Da du-te la base sa ne dea si noua bani '; si pe urma va dau bani sa va stergeti cu ei la nas'; dar du-te la cheliosul de base si pe urma vino ca o sa-ti dau eu bani';

| Richard11 a răspuns:

Dar de ce nu doneaza aia care fura tara de bani