| AngelHugz a întrebat:

Am auzit de foarte multe ori termenul "manga" in aceasta categorie. Ati putea sa-mi explicati ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| paulacarry a răspuns:

Manga (漫画) este cuvântul japonez pentru benzi desenate (uneori folosindu-se de asemenea și komikkuコミック). În afara Japoniei, termenul este utilizat strict pentru benzile desenate de origine japoneză. Manga este creată dintr-o mixtură între arta japoneză ukiyo-e și stiluri străine de desenat, și a preluat forma prezentă la puțin timp după cel de-Al Doilea Război Mondial. Constă în principal din desene alb-negru, în afară de coperți și câteodată primele cîteva pagini; în unele cazuri, este colorată integral. Spre deosebire de SUA și Europa unde benzile desenate erau considerate ca fiind adresate copiilor, idee de care se încearcă o detașare în ultimi ani, în Japonia manga-urile s-au adresat unor variații de vârstă mai largi, ajungând să fie citite atât de copii și adolescenti cât și de adulți, creându-se astfel edituri specializate adresate unui public țintă. Denumirile japoneze pentru aceste categorii de vârstă au ajuns să fie folosite și în occident în privința manga-urilor, ele fiind urmatoarele:
Kodomo - adresate copiilor
Shōjo - tinere fete și adolescente
Shōnen - băieți și adolescenți
Josei / Redisu / Redikomi - adresate tinerelor femei cu vârste între 18-30, fiind citite totuși și de bărbați
Seinen - bărbaților tineri cu vârste cuprinse între 18-30 dar ajungându-se la un public de până în 40 de ani
Cam atat sper ca te-a ajutat. Craciun
Fericit!

17 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Cuvântul "manga" înseamnă de fapt "bandă desenată". Este un termen din limba japoneză.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Manga

| ryuu a răspuns:

"Manga" este un termen dat benzilor desenate japoneze.
Iar "mangaka" este artistul care deseneaza manga.
Iti recomand sa urmaresti anime-ul "Bakuman". Are trei sezoane (sez 3 este airing) si spune povestea a doi studenti care doresc sa ajunga in top in lumea manga.

| Stella17 a răspuns:

Manga este un cuvant din japoneza si de acolo vin benzile desenate adica in japonia
manga= benzi/banda desenate/desenata

| HonneOnna a răspuns:

Manga sunt benzi desenate japoneze.

| aLeXsNs a răspuns:

Uite un exemplu '' am sa ma fac manga diseara ''
Manga - adica ceva ca face acel lucru de multe ori, adica am sa beau sa ma fac manga, deci asta inseamna ca bea mult si inseamna ca se imbata. Cum este un exemplu, Ba am baut aseara m-am imbatat, adica a baut mult. Deci manga inseamna ca a baut mult si s-a imbatat rau de tot.

| ryuu a răspuns (pentru aLeXsNs):

Acum ma adresez urmatoarelor persoane:
CcIiNnEeVvAa
Catalin_Cotea_1981
positivity
ciufuliiciii
aLeXsNs
Ati mancat prea mult sau ati fost voi (iar acum folosesc termenul vostru) manga (beti)?
Deoarece nu ati citit cu atenti intrebarea, care era clar formulata sifacea referire la aceasta categorie "Comics/Benzi desenate".
In concluzie, mai bine ati fi tacut daca nu aveati idee despre ce este vorba.

Craciun Fericit tuturor!winking

| NoBodyCareAboutMeOrYou a răspuns (pentru ryuu):

Perfect spuswinking, asta as fi vrut sa zic eu deoarece nu am mai fost de 2-3 zile pe categoria asta, si vroiam un termen de discutie laughing. Craciun fericit si tie big grin. Ce vrei, unii oameni nu stie sa vada ca pagina asta e plina de Manga laughing)) cu diferite nume rolling on the floor.

| ryuu a răspuns (pentru NoBodyCareAboutMeOrYou):

Eee, ti-am luat-o inainte. laughing laughing
Cred ca ei au dat un raspuns, doar ca sa fie contabilizati cu un raspuns si cu ceva puncte. Asta e. happy
Craciun Fericit si tie!

P.S. Astept sa postezi urmatoarele desene facute de tine. Ganbatte!winking

| NoBodyCareAboutMeOrYou a răspuns (pentru ryuu):

Si eu big grin, imi mai trebuie niste coli ca sa mai fac, ca doar nu va las doar cu desenele astea laughing. Si le pun intr-un album ca sa fie treaba buna sa nu dati cu totii pe 4-5 desene, a cate un link pentru fiecare laughing.

| NoBodyCareAboutMeOrYou a răspuns (pentru ryuu):

Oricum, saptamana viitoare o sa va surprind cu ceva... secret happy.

| ciufuliiciii a răspuns:

Adiac daca spui te-ai facut manga, inseamna ca te-ai imbatat foarte rau cam asta inseamna happy

| CcIiNnEeVvAa a răspuns:

Consecinta a consumarii in exces de alcool. Un fel de sinonim pentru,, betie".

| ny098 a răspuns:

este cuvântul japonez pentru benzi desenate

| NomGol a răspuns:

Manga este un cuvant originar din japoneza ce inseamna benzi desenate, si se refera in special doar la cele japoneze. Sper ca te-am ajutat^^

| ミハイル a răspuns:

; o am citit raspunsurile de mai jos si m`a apucat rasul cand am vazut ce a scris CcIiNnEeVvAa rolling on the floor. De la benzi desenate s`a ajuns la betie O.o ...Totusi zic eu ar trebui sa citeasca lumea de mai multe ori o intrebare si sa gandeasca cand posteaza un raspuns xdd.[Pare rau, dar nu m`am putut abtine saq nu comentez, prea amuzant rolling on the floor ].

| KawaKiira a răspuns:

Manga sunt benzile desenate japoneze. Toate animeurile au prima data manga dupa aceea sunt facute animeurile. La Fairy tail de exemplu manga e cu vreo 12-13 episoade in fata. La fiecare anime e logic ca manga va fi in fata. La unele animeuri e posibil ca animeul sa fie diferit fata de manga. De exemplu FMA nu e dupa manga, dar mai tarziu a fost facuta o adaptare dupa manga. BTW iti recomand animeul Full metal alchemist.

| Catalin_Cotea_1981 a răspuns:

Adica beat sau baut bine