| roxy_7865 a întrebat:

Ce inseamna anime manga? Scz de categorie.

6 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Inseamna benzi desenate, doar ca sunt cum mult inaintea animeului, cum ar veni daccitesti vei sti ce se va inampla in continuare in anime de exemplu http://anime.kage.ro/manga/naruto/naruto-504/#start
manga naruto;)

| mihaelabr a răspuns:

Anime = desene japoneze
manga = benzi desenate
De obicei anime-urile sunt realizate dupa manga si de aceea dureaza mai mult pana apar pe piata, ceea ce e foarte tristut pentru fani.In fine, ceea ce vroiam sa spun de la inceput e ca nu poti alatura cei doi termeni :"anime" si "manga"

| iTami a răspuns:

Anime = desen animat japonez
manga =banda desenata japoneza

| Eddie_4354 a răspuns:

Desene animate japoneze

| Cineva231 a răspuns:

Anime=prescurtarea de la animationhappymanga insemna strict benzi desenate din japonia iar anime filmele/serialele. sper ca te-am ajutathappy

| IDontCareeeeeeeeeeee a răspuns:

Anime (アニメ) reprezintă stilul de animaţie originar în Japonia. Stilul este caracterizat de caractere şi fundaluri specifice (desenate de mână sau create pe calculator) care îl fac să se diferenţieze de alte forme de animaţie. Firul epic poate cuprinde o largă gamă de personaje fictive cât şi istorice, evenimente şi locuri. Anime-urile sunt îndreptate spre un public larg, fapt ce, prin urmare, permite unui anime să acopere un număr mare de genuri. Anime-urile sunt de obicei difuzate la televizor sau vândute pe DVD-uri, fie după ce se termină difuzarea, fie fiind eliberate direct sub această formă, cunoscută ca OVA(Original Video Animation). Jocurile video de asemenea cuprind uneori secvenţe ce pot fi considerate anime.

Manga (漫画) este termenul japonez pentru "imagini aleatorii sau amuzante". Arta manga s-a dezvoltat dintr-o combinare a artei tradiţionale japoneze ukiyo-e şi stilul occidental de desen, luând forma actuală la scurt timp după cel de-al doilea război mondial. Manga-urile, în afară de coperţi, sunt, de obicei, colorate alb-negru şi se citesc de la dreapta la stânga. Din punct de vedere financiar, piaţa manga-urilor a ajuns la o cifră de afaceri de 24 miliarde JPY în Japonia şi la 180 milioane US. Funda?