| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă " manga "? Era o categorie " ilustraţie, manga "...

Răspuns Câştigător
| Tσχץ a răspuns:

Manga (漫画) este termenul japonez pentru "imagini aleatorii sau amuzante". Arta manga s-a dezvoltat dintr-o combinare a artei tradiţionale japoneze ukiyo-e şi stilul occidental de desen, luând forma actuală la scurt timp după cel de-al doilea război mondial. Manga-urile, în afară de coperţi, sunt, de obicei, colorate alb-negru şi se citesc de la dreapta la stânga. Din punct de vedere financiar, piaţa manga-urilor a ajuns la o cifră de afaceri de 24 miliarde JPY în Japonia şi la 180 milioane USD în SUA în anul 2005.[1] Manga-urile au fost, în 2005, în SUA şi segmentul de literatură cu cea mai mare creştere.

Sper ca te-am ajutat sa intelegi... pe scur manga sunt niste benzi desenate. (:

5 răspunsuri:
| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Manga = benzi desenate
Sper ca ti-am fost de folos happy

| ζøvع a răspuns:

Manga= beat, praf, coma (exagerat)

| bogdan0302 a răspuns:

Manga inseamna,, praf''adica de prisos. funda?

| mihnea_8495 a răspuns:

Manga inseamna beat funda?