| RorySan a întrebat:

As vrea sa ma uit la un anime dar sa merite acel anime
ce imi recomandati as vrea si o mica descriere
mltumesc

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

0.Tokyo Ghoul -Ghoulii sunt un fel de canibali. Au anumite parti ale corpului (kagune) pe care le folosesc ca arme pentru a-si vana hrana (oameni simplii) Ken Kaneki, un simplu om devine ghoul dintr-o "prostie" si trebuie sa invete sa supravietuiasca si sa omoare la randul sau. (Are 2 sezoane si se anunta un al 3-lea. Un anime excelent-psihologic)
1. Owari No Seraph -Omenirea este afectata de un virus. Vampirii preiau controlul lumii. In schimbul protectiei putinii supravietuitori trebuie sa-si ofere sangele vampirilor. (Copiii care nu erau adolescenti nu erau afectati de virus asa ca foarte multi dintre acestia au fost luati de vampiri pentru sange.) Yuu si Mika, doi baieti dintr-un orfelinat sunt luati de vampiri si tinuti intr-un oras subteran departe de primejdia de afara. Cu timpul o sa-si dea seama ca ceea ce stiau nu era tocmai adevarat 100%. Incepe astfel o lupta dintre oameni si vampiri. O sa apara sezonul 2 cat de curand. Abia astept. (Daca vrei spoilere mari atunci sa spui, anime-ul este mult mai fain insa am evitat spoilerele)
2.SAO 1+2 (Cred ca l-ai vazut dar totusi l-am pus ca sa fiu sigur)
3.Death Note (Light Yagami gaseste un carnet in care daca scria numele cuiva acea persoana murea. Se decide sa curete umanitatea de infractori si alte gunoaie.)
4.Black Bullet-Nu l-am vazut, mi l-a recomandat un prieten. Abia astept sa-l vad cand am timp. smug
5. Fate Stay Unlimited Blade works +fate zero -Mi-au placut foarte mult. Este vorba de o competitie dintre magicieni numita "Razboiul Sfantului Graal" In aceasta lupta intrau un numar de magicien insotiti de tot atatea spirite eroice (eroi precum Gilgamesh, Hercule, Arthur, Lancelot, Iskandar- Alexandru Macedon s.a.m.d.) Atat magicianul castigator cat si spiritul sau eroic primesc ca premiu indeplinirea unei dorinte, oricare ar fi aceasta, chiar si reinvierea eroului cu pricina.

6.Another -Nu poate sa fie descris. Este mic, l-am vazut intr-o zi de duminica. Este un anime psihologic-horror cu mult gore.Mie mi-a placut dar daca nu iti place sangele in exces atunci nu te uita.
7. Akame ga Kill-intr-o tara corupta un mic grup de asasin platiti trebuie sa elimine regele si sfatuitorul acestuia mincinos care il joaca pe degete. Pentru a face una ca asta se folosesc de arme speciale cu puteri unice. (ex : manipularea ghetii, inghetarea timpului s.a.m.d)
8.Atack on titan -un anime trist...plin de actiune si foarte bine realizat.Chiar am regretat moartea unor personaje. Mi-a placut mult. Astept sezonul urmator. (Sper din suflet sa fie unul...)
9. Mirai Nikki -un "baietel" de 14 ani, Yuuki este ales de DeusMachinima (un zeu...) ca potential succesor al acestuia. Pentru a capata acest titlu trebuie sa-i ucida pe ceilalti alesi. El este un plangacios si nu are nicio sansa dar speranta apare datorita unei fete care decide sa-l sustina in acest joc "survival" care va decide cine va fi urmatorul zeu.Mie mi-a placut mult. Are faze nebune dar asta il face si mai intersant pentru mine.
10. Fullmetal Alchemist Brotherhood
Ar fi mult de povestit...Un anime plin de "Alchimie" si de lupte faine.
11. Terror In Tokyo -unul din anime-urile mele "de suflet". Imi venea sa plang cand am vazut cum se termina la episodul 11.Foarte bun dar trist.
12. Hyouka -mi-a placut mult. Pana de curand am avut numele Hyouka deci iti dai seama. Imi place felul de a gandi al lui Oreki happy Merita vazut daca iti plac anime-urile romance care nu cauta sa indeplineasca un scop anume.
13.To love ru-un anime ecchi si foarte funny, nimic mai mult. Are si romance, de toate. Mie mi s-a parut amuzant.
14.School Days-tot un romance. La inceput o poveste de dragoste dintre un baiat si 2 fete... dupa povestea de dragoste dintre acel baiat si tot liceul si dupa...ei bine te uiti si o sa vezi. Nu e nimic special aici dar daca iti plac anime-urile de genul (romance care se termina WTF) atunci e okay.
15.Clannad -multe fete il recomanda insa eu nu l-am vazut
16. World Still Is Beautiful (Soredomo Sekai)-m-am uitat de 3 ori la toata seria si am de gand sa ma uit si a 4-a oara cat de curand.
Pur si simplu...Nike si Livius fac un cuplu prea dragut happy Este romance actiune.
Mie mi-a placut chiar daca la inceput nu as fi crezut asa ceva. Seamana cu RomeoX Juliet dupa mine. Seamana un pic...

Sper ca te-am ajutat cat de cat! Daca ai vreo intrebare atunci imi dai mesaj sau ma intrebi direct aici. Sunt destul de des on pe TPU.
Bafta!

| RorySan explică (pentru RainmakerX):

Multumesc foarte mult.O parte din ele le-am vazut dar as vrea sa te intreb cv stii unde as putea vedea anime-ul Soredemo Sekai.
Pe deseneanime.ro pot vedea To love ru dar nu stiu daca sunt in ordine ai putea te rog sa te uiti un pic si sa-mi spui.
Mersi
http://deseneanime.ro/lista_anime_alfabetica/t/

| RainmakerX a răspuns (pentru RorySan):

Buna! Deci te utiti care este cel mai vechi episod postat. Acela o sa fie primul
Deci uite cum cred eu ca sunt:
To love ru- Motto To love ru- To love ru Darkness
Uite acesta este primul episod
http://deseneanime.ro/to-love-ru-episodul-1/

Din pacate vad ca varianta lui Soredomo In romana are probleme mari...cred ca poti sa-l vezi doar in engleza. Daca vrei iti dau un site cu eng sub. Eu ma descurc cu subtitrarile, de fapt la anime-uri nu ma uit cu subtitrare in romana ci in engleza. Imi pare rau...

| RorySan explică (pentru RainmakerX):

Mersi de ajutor
happy

| RainmakerX a răspuns (pentru RorySan):

Cu placere! Ma bucur ca te-am ajutat! ☺

| RorySan explică (pentru RainmakerX):

M-am uitat la animeul Black Bullet si este foarte tare.
Sa te uiti si tu cand ai timp. happy

| RainmakerX a răspuns (pentru RorySan):

O sa ma uit. happy Stiu despre ce e vorba in mare parte.

7 răspunsuri:
| Sakura13574 a răspuns:

Sao
Ao no exorcist
Hunter x hunter
Inazuma eleven
Naruto
Fairy tail
Kimi ni todoke
Nisekoi
Zetsuen no tempest
Akame ga kill
Romeo x Juliet
Zankyou no terror
Kyoukai no rinne
Akagami no shirayuki hime
Owari no seraph
DanMachi
Buddy complex
Pandora hearts
Aldnoah. zero