| AnimeAnnDRa a întrebat:

Niste animeuri cu grafica okaii si cu o poveste interesanta? Nu conteaza genul.
Daca imi spuneti ceva despre ele, cu atat mai buna. Puteti sa-mi spuneti si parerea voastra.
Cu cat mai multe cu atat mai bine.
Funditaa.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aş fi vrut să spun Hellsing, dar după ce am văzut că ai precizat "şi o poveste drăguță" sunt sigură că aia n-o să ți se pară o poveste drăguță şi lungesc prea mult chestia asta şi da.

Încearcă Vampire Knight, e printre preferatele mele. Are de toate, n-ai cum să te plictiseşti.
Aşa deci, este o fată, Yuuki, iar când era mică era să fie omorâtă de un vampir, dar e salvată de un alt vampir, Kaname (awww, cât e de drăguuuț :3).
Ea a fost adoptată de directorul unei şcoli care în timpul zilei predă oamenilor iar în timpul nopții vampirilor. Yuuki şi Zero (şi ăsta-i drăguuuuț) sunt prefecți, adică au rolul de a patrula noaptea pentru a vedea dacă e totul în regulă. Ei cresc împreună de 4 ani, de când directorul l-a adoptat şi pe el, când părinții lui au fost ucişi de un vampir. Zero urăşte vampirii, dar ascunde un lucru... şi el e un vampir. A fost transformat în vampir când au murit părinții lui. Erau nişte pastile pe care trebuia să le ia (un fel de înlocuitor al sângelui), dar organismul lui le-a respins, aşa că... într-o seară s-a transformat atât de mult încât a muşcat-o pe Yuuki pentru sânge.
Ea află adevărul şi e genuuuul ăla de şoc, foarte dramatic.
Ah da, Kaname şi ceilalți vampiri (care au sânge nobil) sunt în conflict cu Zero, care încă stă cu studenții obişnuiți, care nu ştiu că el e vampir.
Apoi mai apare un vânător care şi-a pierdut un ochi pentru a-l salva pe Zero când era copil, dar acum trebuie să îl ucidă pentru a nu ajunge un vampir de gradul E (de-ăia care omoară oameni) şi aiiiiici începe cu adevărat toată acțiunea...sau drama.
Pe parcurs, anime-ul dă o senzație cum că Yuuki trebuie să aleagă între Kaname şi Zero. Cred că aşa şi este de fapt :))
Ea ține la amândoi, însă vrea să îl protejeze pe Zero cu orice preț.
Kaname l-ar fi putut omorî oricând pe Zero, dar nu face asta pentru a nu o pierde pe Yuuki.

Părerea mea e că trebuie să te uiți neapărat.
Şi poate şi la Hellsing...Deci :))
Hellsing e o agenție care luptă împotriva vampirilor cu propriul lor vampir domesticit, Alucard (doamne, e atât deeee fain şi ăsta). El transformă o polițistă în vampir (din cauză că era pe moarte după ce fusese muşcată de altul) şi ea devine partenera lui la lupte şi e foarte muuultă acțiune şi te ține mereu în suspans şi chiar merită.

Apoi ar mai fi şi altele, dar îmi e prea lene să le mai povestesc:
Bleach
Ao No Exorcist
Deadman Wonderland
Soul Eater
Amnesia
Kuroshitsuji (Sebastiiiian e aşa frumos :)) )
Another
Attack On Titan
Diabolik Lovers (tot cu vampiri, dar asta în cazul în care îți plac dramele care deja scapă de sub control)
Blood +
Saint Young Men (Iisus şi Buda, sub chip de adolescenți, în vacanță pe Pământ, e comic :3)
Tokyo Ghoul (a apărut recent, anime-ul ăsta e prea faiiin)

2 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Iti propun.

- "Bakuman" (3 sez) - Akito Takagi, un student foarte bun, descoperă că Moritaka Mashiro deseneaza uimitor. Akito Takagi incearca sa-l convinga pe Moritaka sa lucreze impreuna la manga, unul avand creierul şi celălalt talentul. După mai multe incercari, Takagi il convinge pe Mashiro sa i se alature. Takagi, cu istetimea lui, speră sa devina un mangaka de mare succes, iar Mashiro, cu talentul său înnascut, spera sa se casatoreasca cu o fata foarte frumoasa, pe nume Azuki Miho.

- "Space Brothers" (povestea continua in manga) - Doi frati care de mici visau sa devina astronauti si sa ajunga pe Luna. Dupa ani, fratele cel mic (Hibito) reuseste sa intre la NASA, in timp ce fratele cel mare (Mutta) este concediat de la o firma. Dar cu ajutorul familiei acesta se inscrie la concursul pentru selectia viitorilor astronauti la JAXA.

In Bakuman, vezi toti pasii unei serii manga spre a fi serializata si apoi adaptata la anime.
Iar in Space Brothers, are ca tema calatoria in spatiu si este situat intr-un viitor apropriat. Si misiuni ale NASA pe luna. Deci tema este cat se poate de actuala, fiind abordata si in realitate.

Mi-au placut foarte mult seriile astea si datorita faptului ca sunt fan anime/manga, respectiv incerc sa fiu la curent cu misiunile spatiale foarte importante. big grin

| AnimeAnnDRa explică:

Si o poveste draguta.