| LoverMusic a întrebat:

Buna, TPU :3
Vreau sa ma uit la anime-uri ca Ao Haru Ride (Blue Spring Ride), deci vreau ceva Comedy/Romance/Slice of Life in principal, de preferat si Drama. Stiu ca sunt multe, dar vreau unele mai serioase. Ao Haru Ride mi s-a parut destul de ok ca seriozitate, clar nu se compara cu anime-urile acelea cu fete anime kawaii si chestii (Yuri nu e ca elewinking ).
As aprecia mult raspunsurile

7 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Clannad + After Story deși o dă în sf / supranatural.
One Week Friends
Your Lie in April
A Silent Voice (film)
March Comes In Like A Lion

| WhiteLife a răspuns:

Poti încerca Toradora, Ore monogatari, Kimi ni todoke, Mob Psycho 100, Anohana, Mahoutskai no home, Kobayashi's pet dragon. Nu știu exact ce înțelegi prin anime mai "reale" (mulți se uita tocmai ca să scape de realitate), dar dacă intri pe My anime list și cauți un anime care ți-a plăcut mult, poți sa vezi recomandari cu anime asemănătoare.

| LoverMusic explică (pentru WhiteLife):

Nu am zis reale, am zis ceva mai serioase, si am vazut Toradora, Kimi ni Todoke si Anohana. Le voi incerca si pe celelalte, multumesc :3

| LoverMusic explică (pentru WhiteLife):

Si m-am uitat la Orange, care era primul la recomandari. Da, protagonistul seamana ca aspect cu Kou si ca mama care a murit, dar in rest nu am gasit nimic la fel, ceea ce mi s-a parut cam shitty. Nu zic sa fie identice, dar macar acelasi feeling fain de Romance Slice of Life sa dea happy.

| BlackRaven45 a răspuns:

Nu sunt o adepta a acestui gen dar am gasit cateva in lista mea: A silent voice (film), Your name (film), Spirited away (film), Akatsuki no Yona, Anohana, Erased, Charlotte, Hotarubi no mori e (film), Howl's moving castle (film), Inu x Boku SS, Kamisama Hajimemashita, Lovely Complex, Ouran Highschool Host Club, Sankarea, Toradora, Kaichou wa Maid-sama, Special A (ridicol de asemanator cu kaichou), Soredemo sekai wa utsukushii, Say I love you, Tonari no Kaibutsu-kun, Yamada and the seven witches, Uta no Prince-sama, Ookami shoujo to kuro ouji, Ore monogatari, Monster musume, Kamigami no asobi, Hiiro no Kakera, Hatsukoi monster, Gekkan shoujo Nozaki-kun, Diabolik lovers, Brothers conflict, Angel beats

In lista sunt multe care au tenta supranaturala. Nu tocmai ce ai cerut tu. Daca ar fi sa mai filtrez lista la cerintele tale ar ramane: A silent voice, Anohana, Lovely Complex, Ouran Highschool Host Club, Toradora, Kaichou wa Maid-sama, Special A, Say I love you, Tonari no Kaibutsu-kun, Uta no Prince-sama, Ookami shoujo to kuro ouji, Ore monogatari, Hatsukoi monster, Gekkan shoujo Nozaki-kun, Brothers conflict

Sper ca te-am putut ajuta ^^

| Flammachiu a răspuns:

Nana
Golden Time
Skip Beat!
White Album 1&2
Hana yori Dango (oldie but goodie)
School Days

| Shyr00 a răspuns:

Sukitte Ii na eu.
Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume ~ e ongoing
Clannad ~
Nazo no Kanojo X
Nogizaka Haruka no Himitsu
Ookami Shoujo to Kuro Ouji
Plastic Memories ~;(
Tonari no Kaibutsu-kun ~ ai putea incerca
True Tears
Tsuki ga Kirei ~ best