| PumpkinDoll a întrebat:

Care-i treaba cu ochiul lui Akashi din Kuroko no basket? Ala galben.Am vazut anime-ul anul trecut,e foarte bun,din cate imi aduc aminte in utimul meci cu Seirin,dupa un timeout,ochiul ala galben s-a facut rosu la fel ca celelalt,am vazut ca putea sa foloseasca EmperorEye si cand avea ochii normali, de ce avea ochiul galben?

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Da,deoarece a fost invatat de mic ca victoria este totul.
In anime este si o secventa in care spune ca a luat nastere "Emperor Eye" ca sa nu se destrame echipa si ca a incercat sa-i tina uniti pe cei care erau deja separati.
Deci cred ca si frica de a nu-si pierde prietenii a fost un motiv.
Dar a doua lui personalitate mai mult a distrus ce ramasese si mergea pe principiul ca victoria este totul.Acest fapt nu i-a convenit lui Akashi(ma refer la original).
De aceea "Emperor Eye" l-a tinut "inchis" si spera sa nu mai iasa vreodata la iveala, deoarece il considera slab ca voia sa-ti tina pe cei din Generatia Miracolelor uniti.

4 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Pai Akashi are 2 personalitati.
Daca vrei sa intelegi mai bine care e treaba cu ochiul ala uita-te la ova-uri.
Personalitatea lui originala este aceea pe care o infatisa inainte ca cei din Generatia Miracolelor sa inceapa sa se distanteze si sa "lupte" unul impotriva altuia desi erau in aceeasi echipa.
Cand are aceasta personalitate are ambii ochi rosii, vorbeste cu "boku" si are un complex de inferioritate.
Pe atunci era mult mai prietenos si sufletist si credea ca toti cei din Generatia Miracolelor sunt mai buni decat el.Si le vorbea tuturor pe numele de familie in semn de respect(ex:Kuroko, nu Tetsuya)
Cealalta personalitate este intr-un fel opusul celeilalte si cea pe care o arata aproape toata seria.
Adica vorbeste cu "ore", are un complex de superioritate(crede ca toti trebuie sa i se inchine, fapt demonstrat in secventele in care atunci cand cineva nu ii indeplineste ordinele il pune in genunchi sau cand l-a atacat pe Taiga cu foarfeca cand i-a "sfidat" ordinele), cand are personalitatea asta are ochiul Emperor(galben), este rece, nu-i pasa de nimeni si le vorbeste tuturor pe numele mic deoarece se crede superior(ex:Tetsuya in loc de Kuroko). Singurii pe care ii respecta si le permite sa se uite in ochii lui sunt fostii membrii ai Generatiei Miracolelor si coechipierilor.
A scos la iveala aceasta personalitate prima data in meciul cu Murasakibara cand era pe punctul sa piarda impotriva lui si ca sa-i tina pe cei din Generatia Miracolelor uniti deoarece erau cei mai buni prieteni ai sai si nu i-a putut vedea cum se distanteaza.De atunci au inceput sa nu mai fie cu adevarat o echipa.
Aceasta a doua personalitate a lui e cea pe care o vezi aproape tot anime-ul pana cand,in meciul cu Seirin,ca sa nu piarda meciul,prima lui personalitate iese la iveala.
Cu ajutorul acesteia i-a bagat pe toti membrii echipei lui in "The Zone",cu personalitatea Emperor nu putea s-o faca deoarece Emperor se gandeste doar la el si fara sa stii ce inseamna prietenia(fata de prima lui personalitate, motiv pentru care a reusit)nu poti s-o faci.
Imediat cand il vede pe Kuroko, dupa ce "boku" iese la iveala ii spune numele si zambeste, iar atunci el isi da seama ca este Akashi pe care il stia, prietenul lui.
Deoarece l-a strigat pe numele de familie si ochiul Emperor disparuse, de aceea a fost mirat si a spus "Tu esti..."(Emperor se mai numeste si a doua lui personalitate)
Nu ai observat? Atunci cand in meciul cu Seirin avea o conversatie cu un alt el, Akashi cel original.
Atunci cel original(boku) ii ia locul si cel de-al doilea ramane in urma.
Asta trebuia sa faca destul de evident faptul ca sunt 2 personalitati.
Pe scurt, sunt 2 Akashi diferiti, doua personalitati opuse.
Sper ca ai inteles

| PumpkinDoll explică (pentru BlackRose03):

Deci ''EmperorEye'' a luat nastere din frica de a nu pierde, nu?

| PumpkinDoll explică (pentru BlackRose03):

Mersi

| BlackRose03 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Cpl :*

| BlackRose03 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Da,deoarece a fost invatat de mic ca victoria este totul.
In anime este si o secventa in care spune ca a luat nastere "Emperor Eye" ca sa nu se destrame echipa si ca a incercat sa-i tina uniti pe cei care erau deja separati.
Deci cred ca si frica de a nu-si pierde prietenii a fost un motiv.
Dar a doua lui personalitate mai mult a distrus ce ramasese si mergea pe principiul ca victoria este totul.Acest fapt nu i-a convenit lui Akashi(ma refer la original).
De aceea "Emperor Eye" l-a tinut "inchis" si spera sa nu mai iasa vreodata la iveala, deoarece il considera slab ca voia sa-ti tina pe cei din Generatia Miracolelor uniti.